Топ Новости

Сабота навечер во Гевгелија

  • Сабота, Јун 09 2018

 

Оркестар музичари и голем број задоволна публика. На ваков начин се забавуваа младите во послевоена Гевгелија.

На сликата е комплетен оркестар од Гевгелија со изведувачи на кларинер, гитара, хармоника, тапани и ориентално дајре.

Објектот е стариот познат „Гевгелиски клуб“ (сегашен „Сенатор“ на улица „Маршал Тито“), местото кое што беше собиралиште на стари и млади, и дење и ноќе. Саботните вечери беа посебно доживување со жива свирка и песни до зори.

На фотографијата тројца од музичарите се од фамилија Дојранлиеви: Пене свири на дајре, Димитар - Миче на гитара, Живко на тапани.

Останатите, може да се потрудите сами да ги препознаете.

Фото: автор Коста Аризанов, регистратор на послевоениот живот во Гевгелија


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Подготвена свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“

Повеќе

Владата исплати 60,7 милиони денари финансиска помош на општина Гевгелија

Поцков: Средства во износ од 60.700.000 денари Владата на РМ одобри за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.