Одењето на отслужување воен рок во времето од 50-те години на минатиот век претставуваше празник за фамилијата и роднините - со песни и зурли и тапани се испраќаа младите момци на Железничката станица во Гевгелија од страна на бројните роднини, пријатели, другари, соседи.

Да бидеш војник беше чест, зошто така ја докажуваа младоста, способноста и мажевноста да бидат обучени за чувари на својата земја.

Во времето на Титова југославија функционираше ЈНА (Југословенската народна армија) во која служеа војска сите млади од 18 до 27 годишна возраст.

Во послевоениот период од Југославија војската се служеше 2 години, а регрутите редовно беа упатувани во друга република од составот на СФРЈ заради осознавање на територијалната ширина на земјата, разните народи и народности кои ја сочинуваа државата, заради јакнење на единството на Југословенската Народна Армија.

Не им сметаше далечината. Сите на фотографијата се насмеани, и војниците кои од отпуст се враќаат во касарните, и младите регрути кои треба да го започнат отслужувањето на воениот рок.

Колку знаење, дисциплина, одговорност и незаборавни војнички другарства понесоа со себе после отслужувањето на воениот рок знаат само генерациите кои се сведоци на тоа време.

 

Фото: Испраќање во војска на Железничката станица во Гевгелија, 50-те години од 20-от век - фотографија направена од  Коста Аризанов


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.