Топ Новости >

Првиот асфалт во Гевгелија

  • Среда, Јул 04 2018

 

Во време на летна санација на улиците во Гевгелија, вредно е да се потсетиме дека првата асфалтирана улица Гевгелија ја добила во далечната 1960 година.
Тоа била улицата „Борис Кидрич“, која минувала покрај Железничката станица во Гевгелија, тогаш најактуелната транзитна точка во меѓународниот сообраќај кој датира од 19 век на овие простори. На оваа улица се наоѓаше и познатото ноќевалиште „Арапската куќа“, кого го посетуваа многу транзитни гости и намерници во Гевгелија и Монополот, еден од главните стопански комбинати за откуп, складирање и преработка на тутун.

ФОТО: Асфалтирање на улицата „Борис Кидрич“ во Гевгелија, лето 1960 година

Работниците се доброволци, сите насмеани, кој со шорцеви, кој со панталони, по маици, без работни одела, го распоредуваат асфалтот со лопати по површината на улицата. Жештината на асфалтот и летното сонце не им пречи - градат историја на комунално уредена Гевгелија.

Една година подоцна, во 1961 година асфалтирана е улицата „7-ми Ноември“ која се протега од ЗИК „Винојуг“ до хотелот „Отоман“ сегашен кафе бар „Центар“.

Познатата изрека за Гевгелија, град со „една улица од станица до граница“, тоа се гранитните коцки поставени на улица „Маршал Тито“ кои датираат некој век претходно од време на Отоманското царство, послевоениот развој на Гевгелија ја побил, со новите асфалтирани улици во Градот.

Годинава бележиме 58 години развој на модерна урбана Гевгелија.

ФОТО: Претставници од локалните власти на општина Гевгелија позираат пред ваљаците кои учествуваат во асфалтирањето на улицата „7ми Ноември“ во Гевгелија, 1961 година


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.