Штафета на еднаквоста

Понеделник, 17 Септември 2018

Валандовчани трчаа за инклузија и заедништво за подобра заедница на сите

 

 

 Валандовчани вчера со масовно учество на децата и, по некој возрасен за поттик, учествуваа на „Штафетата на еднаквоста“ организирана низ улиците на Валандово. Патеката од градскиот пазар до градскиот плоштад ја истрчаа деца со попреченост од општина Валандово и општина Струмица, како и нивни другарчиња од основните општински училишта. Сите учесници носеа хартиени срца со испишани пораки за еднакво детство за сите, и тие со пречки во развојот, и здравите, зошто сите се деца, бараат грижа и многу љубов. 

„Инклузија за сите“, „Заедно сме посилни“, „Еднаквост за сите“ и слично, беа пораките, што дечињата му ги врачија на градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов, со надеж истите да допрат до срцата на секој наш сограѓанин и ја променат заедницата на подобро.

  

Last modified on Понеделник, 17 Септември 2018 - 21:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.