Штафета на еднаквоста

  • Понеделник, Сеп 17 2018

 

 

 Валандовчани вчера со масовно учество на децата и, по некој возрасен за поттик, учествуваа на „Штафетата на еднаквоста“ организирана низ улиците на Валандово. Патеката од градскиот пазар до градскиот плоштад ја истрчаа деца со попреченост од општина Валандово и општина Струмица, како и нивни другарчиња од основните општински училишта. Сите учесници носеа хартиени срца со испишани пораки за еднакво детство за сите, и тие со пречки во развојот, и здравите, зошто сите се деца, бараат грижа и многу љубов. 

„Инклузија за сите“, „Заедно сме посилни“, „Еднаквост за сите“ и слично, беа пораките, што дечињата му ги врачија на градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов, со надеж истите да допрат до срцата на секој наш сограѓанин и ја променат заедницата на подобро.

  


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.