Генерациска прошетка

Четврток, 20 Септември 2018

Може ли денеска да замислите таква семејна комбинација на пладневна прошетка низ градот?

 

 

Постара жена во црнина, мајка, свекрва, две снаи, золва и две јатрви, на заедничка прошетка низ улицата „Маршал Тито“ во Гевгелија, со едно мало детенце, синче и внуче.
Фотографијата е од средината на 20-от век, во годините на послевоена Гевгелија. Ги препознавате гранитните коцки низ главната улица во Гевгелија, дрворедот од црници и по некој багрем. Ден сончев, лица озарени пред фотографот.
Може ли денеска да замислите таква семејна комбинација на пладневна прошетка низ градот?

Можеби, но само на свадба и тоа со однапред резервирана маса и мени.

Времиња минати, кога доволно била младоста и слободарската среќа за да се прошетате до некои познати, или роднини. Немаат торби со себе, немаат зембили, значи не одат на пазар, а срце полно среќа за заеднички фото документ на едно многугенерациски сплотено и почитувано време.

Утре Гевгелија ќе остане осум часови без струја, без можност да сработите нешто да зготвите, да испеглате, да гледате телевизија, или да се допишувате на фејсбук. Може ли да размислите со кого одамна не сте биле на прошетка, и да споделите заеднички моменти на исполнето време.

 

Last modified on Четврток, 20 Септември 2018 - 22:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.