Постара жена во црнина, мајка, свекрва, две снаи, золва и две јатрви, на заедничка прошетка низ улицата „Маршал Тито“ во Гевгелија, со едно мало детенце, синче и внуче.
Фотографијата е од средината на 20-от век, во годините на послевоена Гевгелија. Ги препознавате гранитните коцки низ главната улица во Гевгелија, дрворедот од црници и по некој багрем. Ден сончев, лица озарени пред фотографот.
Може ли денеска да замислите таква семејна комбинација на пладневна прошетка низ градот?

Можеби, но само на свадба и тоа со однапред резервирана маса и мени.

Времиња минати, кога доволно била младоста и слободарската среќа за да се прошетате до некои познати, или роднини. Немаат торби со себе, немаат зембили, значи не одат на пазар, а срце полно среќа за заеднички фото документ на едно многугенерациски сплотено и почитувано време.

Утре Гевгелија ќе остане осум часови без струја, без можност да сработите нешто да зготвите, да испеглате, да гледате телевизија, или да се допишувате на фејсбук. Може ли да размислите со кого одамна не сте биле на прошетка, и да споделите заеднички моменти на исполнето време.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.