Дневна слика на едно сончево попладне во Гевгелија, кога низ улиците се движат и велосипедисти, и случајни минувачи, и ученички во школски црни кецељи со бели јаки на враќање од училиште. Поголеми девојчиња се, гимназијалки.

Во времето кога читаме новинарски извештаи за „фрлање на ученици низ прозор“, „малтретирање и тепање на соученичка во двор на училиштето“, за „прободен ученик во школски двор“ мораме да се запрашаме за вредностите на едно време, кога ученикот зрачеше со култура на јавниот простор. Тоа значеше „Добар ден“ за секој постар што ќе се сретнеше на улица, чантата во рака, една прошетка по тротоар низ главната улица и, право дома.

Немаше кафичи да им го одземе времето по тротоарите и улицата. Само една слаткарница каде на поминување можеа да се почестат со корнет сладолед, чаша боза и целуфки (потпечени шампити) кои летаа во просторот со секоје загризување. Важно беше другарството, муабетот, отпратувањето до дома и договорот дали вечерта ќе се сретнат на корзо.

Корзото се одвиваше по улицата „Маршал Тито“ по гранитните коцки, за возрасните и семејните луѓе, а младите се тискаа, по своја желба на десниот тротоар од улицата. Овде другарките, или паровите кои сакаа да се покажат дека се заедно, поминуваа во пар по тротоарот кој се простираше од сегашниот маркет „Кит го“ до крајот на тротоарот кој завршуваше до познатата гевгелиска кафана „Рубин“ што ја стопанисуваше познатиот гевгелиски угостител Перо Карајанов. По излозите од продавниците на десниот ред од тротоарот беа „фраерски“ потпрени момците кои ги одмеруваа девојчињата, која ќе го возврати погледот, која ќе му се насмее, кога ќе се роди симпатија. Немаше телефони, немаше мобилни, немаше месинџер за договор, немаше вибер. Се ловеа емоции во живо.

Можеби на сегашниве млади нема да им се допадне унифицираноста со кецељите, но новите модерни колеџи и универзитети тоа исто така го практикуваат. Ако модата се менува, колку се менуваат луѓето и нормите на дружење, запознавање, дневните и ноќни прошетки и седенки.

Фотографијата е од сончева Гевгелија во 60-те години од 20 век. Време кога сите беа среќни и задоволни ако го уловат моментот кога објективот ја испишувал историјата на една Гевгелија која останува овековечена во спомените.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.