Детенцето со рипка

Среда, 10 Октомври 2018

Познатата фонтана „Детенцето со рипка“ во центарот на Гевгелија веќе неколку децении наназад е препознатлив фото мотив од најужниот град во државата

 

 

Познатата фонтана „Детенцето со рипка“ во центарот на Гевгелија веќе неколку децении наназад е препознатлив фото мотив од најужниот град во државата.

Создаден во периодот на послевоена Гевгелија кога урбанизацијата и развојот на градот и општината се во подем и денеска опстојува со истата конфигурација на просторот: каменеста подлога, облик на базенот со вода во форма на благ парамециум, црна боја на фигурата на детенцето поради што некои го викаат и „црнчето“. Се' е исто со децении на овој уметнички препознатлив објект од Гевгелија. Само боровото дрво насадено до фонтаната пораснало, па наместо гранки денеска фото објективот бележи развиено стебло на дијаметриски големо и високо нараснато дрво на бор.

Сонцето со иста милина ги привлекува минувачите да ја одберат оваа патека за пешачење покрај дрвјата. Незаобиколни посетители на фонтаната се и птиците кои овде ја гаснат жедта, ја смируваат жештината со престојот под ладовината на краевите од фонтаната, пијат вода со клуновите, ги подмиваат крилцата, прелетуваат над водата и во трк се бањат.

Човекот создал, а природата го опкружува како дел од својот амбиент на животен простор кој заедно го делиме.

Во прилог на светскиот ден на бездомниците, Гевгелија ја потсетуваме на ова голо детенце со рипка од која се распрскува вода дека со децении е вдомена уметничка фигура во гевгелискиот центар, за потсетување на урбаните вредности и сеќавања за одржувањето на квалитетот на животниот простор од сите нас кои го користиме и споделуваме секојдневно.

 

Фото: Најстарата фотографија од познатата фонтана, која датира од 20 век, направена од непознат автор 

Last modified on Среда, 10 Октомври 2018 - 20:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.