Музичките и сценските афинитети на младите одсекогаш мамеле голем интерес кај публиката, особено домашната, семејната, сограѓанската.

Во деновите кога Гевгелија се подготвува за одбележување на Денот на општината познато е дека културната програма ја пополнуваат домашни и локални изведувачи.

Така беше и во годините од минатиот век. Цела дузина ученици ангажирани во училишна претстава за одбележување на општинскиот празник: училишен хор, училишен оркестар и соло изведба на најдобриот глас. Публиката е некаде десно надвор од објективот.

Под диригентската палка на музичкиот педагог Александар Поповски пее трогласен хор составен од ученици од V до VIII  одделение од основното училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија. Во оркестарот, во првиот ред на мандолина свират: Сашо Бојков, Ице Дојранлиев, хармоника Ратко Џеков, а во вториот ред на гитара свири Ване Дојранлиев.
Солистка е Пенка Стафидова, ученичка од VIII клас, подоцна успешна ракометарка во некогашниот гевгелиски ракометен клуб ЖРК „Керамика“.
Има и други за препознавање. Можете да се потрудите и сами, ако ве држат спомените од далечната 1972 година. Важно е што и после цели 46 години не спласнува меракот за песна, заедничко музицирање и културно воздигнување на новите генерации млади.

 

Музичка сценска и рецитаторска приредба во салата на ОУ „Крсте Мисирков“ во Гевгелија - тогаш новоотвоизградена со публика од наставници, родители и гости од локалната заедница

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.