Гулабарник

Вторник, 06 Ноември 2018

Посветено на копнената птица, симбол на мирот

 

 

Во време кога домашните миленичиња стануваат мода, да се потсетиме на една дамнешна пасија на гевгелиските момчиња да чуваат и одгледуваат гулаби.
Дрвена куќарка во задниот дел од дворот со неколку рафтови за одмор на птиците не беше необична слика за дворовите во минатиот век, бидејќи голем дел од семејствата заради прехрнување одгледувале и кокошки.
Но гулабите не биле на семејното мени, туку атракција за задоволство најчесто на младите момчиња. Ги чувале, ги одгледувале, ги хранеле со своја рака, ги летале на слобода и задоволството е птицата пак да се врати дома во дворот каде припаѓа.
Слободниот лет на птиците, понекогаш и 30-на на број под контрола на твојата рака полна со пченкарни зрна е исполнетото чувство на контрола и поседување на довербата на птицата.

Денеска урбанизацијата и модернизацијата донесе други приоритети во изборот на домашните миленици - расни кученца, мачки, папагали, хрчаци, минијатурни зајчиња... за гулаби никој не прашува.

Сепак, небото над Гевгелија го прелетуваат диви гулаби, гугувки, страчки, но го нема грациозниот лет на јатото од старите гулабари.

Посветено на копнената птица со вито тело, позната како доста интелигентна, способна да прелета со точност огромни релации, користена низ векови како писменосец, а сега симбол на мирот во светски размери.


 

Фото: Момчешка мераци - домашно одгледување на гулаби во Гевгелија, средината на 20 век

Last modified on Вторник, 06 Ноември 2018 - 00:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.