Спомен сведоштва

Среда, 07 Ноември 2018

Цветот на слободата - некогаш импозантното уметничко дело на скулпторот Јордан Грабул, денеска низ својата шуплива лимена конструкција и по некое парче метал останато на врвот сведочи за денешното време

 

 

Цветот на слободата - некогаш импозантното уметничко дело на скулпторот Јордан Грабул, изграден 1969 година, дело кое ја симболизира слободата, посветен на паднатите 95 борци од гевгелиската околија во борбата против фашизмот, денеска низ својата шуплива лимена конструкција и по некое парче метал останато на врвот сведочи за денешното време.

Денеска е 7-ми Ноември, Денот на ослободувањето на Гевгелија. Ден посветен во слава на освоената слобода, за која свој придонес и жртва имаа токму борците во чија чест и слава е посветен споменикот.

На висините на Мрзенски рид, каде од 2003 година е дислоцирано ова уметничко споменично здание од неговото прво пребивалиште на Вардарски рид, споменикот беше нем сведок на новото време - пуштањето во употреба на новите бунари кај Вардар, со резервоар на тлото на Мрзенски рид, хлорна станица и цевковод до главната водоводна мрежа за потрошувачите. Настан важен за животот на Гевгеличани кои ќе ја користат водата од бунарите, чиста и без арсен.
Времиња нови. Средства обезбедени од Светска Банка, Европската Унија, Владата и Општина Гевгелија.

Добро е кога сите фактори одвојуваат за подобрување на квалитетот на живото на граѓаните, а чистата вода е еден од приоритетите. Без вода не се живее, а без здрава вода нема здрав живот.

Без слобода? Се живее ама под туѓа чизма, во ропство и подаништво.

Градители наши!
Не ги заборавајте тие кои ја изборија слободата за сите нас. Слободата е за сите, а цветот не е цвет со „штрба“ структура на споменикот „Цветот на слободата“ без неговите лимени латици.  Да ги чуваме, одржуваме и обновуваме спомениците во спомен на тие кои пред 74 години ни ја овозможија денешницата и новата иднина, за новите генерации и новите достигнувања и растежи на Гевгелија.

 

Фото: Од денешното свечено пуштање во употреба на новиот водоснабдителен систем - бунарите кај Вардар, сместени во месноста Мрзенци - Споменикот „Цвет на слободата“ со својата монументална големина ѕирка и од другата страна на Мрзенски рид, над таблата со податоците за проектот и изведувачите

Споменикот „Цвет на слободата“ лоциран на Мрзенски рид, во целата своја големина и беда од негрижа

Last modified on Среда, 07 Ноември 2018 - 19:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.