Мандарина покрај Вардар

Четврток, 15 Ноември 2018

Тропско овошје кое вирее и во Гевгелија

 

 

Умерената тропска клима во Гевгелија ја прави погодна за виреење на растенијата и плодовите познати по својата распространетост во медитеранскиот климатски појас.
Познати ни' се палмите, дрворедите од палми, украсните растенија по дворовите, некаде и бананите. Лимоните пак одамна се одгледувале како домашно растение кое за да не биде смрзнато а плодот упропастен, се саделе во големи лимени, или дрвени каци и се чувале на топло место дома, најчесто во светларник или во влезниот проширен простор од куќата.
Што да кажеме за смоквите како познато јужно овошје од кое се прави најубавото домашно слатко во нашите краеви. Тука се и маслинките, кои изминатава деценијаипол почнаа да се одгледуваат и плантажно за производство на ладно цедено маслиново масло.

Таква е Гевгелија. Полна со медитерански плодови и производи од нив.

На фотографијата е една осамена мандарина. Дрвото е никнато на самиот раб од мостот на Вардар. Полно е со зрели плодови, но никој не ги собрал. Дали навиките да ги кулуваме јужните плодои од пиљара, или пазар ги одвраќа случајните минувачи од свежината на плодот на мандарининото дрво?

Фантастичниот плод на мандарините се издвојуваат со својот тропски свеж вкус и здравствена корист. Од сите цитрусни плодови тие содржат најмногу витамин Ц, богати се со витамин Д кој е важен за заштита на децата од рахитис (заболување на коските) и витаминот К кој е особено важен за еластичноста на крвните садови.

Користа од овој плод е позната за човековиот организам. Нејзинот раскошен изглед пак само ја потврдува медитеранската слика за Гевгелија. Затоа до завчера уживавме во температури до 26 степени целзиусови во ноември, а од денеска ќе се навикнуваме на есента.

Мандарината останува да го поздравува сонцето и водите на Вардар и топлиот ветар Вардарец кој го носи мирисот на манрадините по своето течение кон југ.

Што знаеме. Можеби некогаш ќе добиеме и дрвореди од мандарини како во познатата улица „Цимиски“ во Солун. И таму никој од улицата не ги собира плодовите, но се приказ на топлина, сочност со својата јарка боја и живот кој вирее во градскиот урбан простор.

За осамената мандарина да не биде осамена на југот од Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 15 Ноември 2018 - 05:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.