Ретка фотографија на еден пријатен дожлив ден поминат во прошетка со друштво.

На фотографијата се другарки - гимназијалки. Не се враќаат од училиште, туку со чадор и насмевка го пополнуваат со дружба дожливото попладне низ улиците на Гевгелија.

Местото ви е познато - раскрсницата кај старата зграда на тогашниот Комитет од север и градската библиотека од југ на улицата „Маршал Тито“. Долж улицата што ја сече „Маршал Тито“ позади ја нема зградата Гортинија, наспроти го нема „Југо“ сега „Аполонија“.

Фотографијата е од 60-те години на минатиот век. Потсетување на една младост и исполнетост со среќа, кога за убав ден и убав помин ви треба само чадор и средба со другарките, или другарите.
Пробајте и вие за убав ден да поканите на прошетка по дождот барем еден пријател, на разговор под чадор на сеуште пријатниот ноемвриски воздух кој ќе ве освежи.

 

Гимназијалки на прошетка низ улиците на Гевгелија - 60-те години на XX век


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.