Нова Година некогаш во Гевгелија

Вторник, 01 Јануари 2019

Празнична атмосфера за дочек на Нова Година во Гевгелија, пред половина век од денеска 

 

 

Градот кој важи за транзитна европска линија-Гевгелија, не ја заборавал традицијата за свечен дочек на Новата година и испраќањето на грижите од старата, со песни, музика, игри и танци до полноќ и после полноќ.

Новото напредно послевоено време ги направи актуелни друштвените собирања за Нова Година. Прво беше актуелен „Задругар“, потоа Клубот, па следуваа новите угостителски објекти, мотелот од југословенскиот угостителски ланец „Inex“ кај Вардар, подоцна новиот објект на Негорските минерални бањи со ресторанстскиот простор.

Се славеа 31 наспроти 1-ви јануари, а се славеше и првиот ден од годината 1-ви, наспроти 2-ри јануари за тие што не обезбедиле место за новогодишно славење, или за неуморните за забава кои ги поминуваа во друштво и двата празнични деноноќја.

Се шиеја тоалети празнична гардероба за двата празнични дена, за со ново и со подновено да се започне годината. Поголемиот дел секако славеа со домашна празнична веселба во друштво со музика од радио, или од грамофон, а најчесто се пееја песни од страна на музичките мераклии, нестрпливи веселбата да не помине без добра песна, весели ноти за љубов, за среќа, за чочек и по некоја тарамбука, или прсти удирање од маса за такт.

Такви беа времињата. Скудни, но убави, исполнети со среќа, надеж и полна душа за дружење.

Фото: Друштво на дочек на Нова година во далечната 1969 година во мотелот кај Вардар, тогаш во состав на  југословенскиот угостителски ланец „INEX“ - не недостасувал ниту Дедо Мраз

Фото: Дочек на Новата 1969 година во мотел „Inex“ кај Вардар - пола век фото историја

 

Last modified on Вторник, 01 Јануари 2019 - 19:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.