60 години сончев фото колаж од Гевгелија

  • Сабота, Фев 02 2019

 

 

Централната градска улица, шеталиштето „Маршал Тито“, генерациите од средината на минатиот век ја знаат како гевгелиско корзо.

Дење низ улицата поминуваа пешаци, велосипедисти, автомобили, автобуси, а ноќе тоа беше место за собирање и шетање низ гевгелиското корзо.

Препознатливата слика на ѕидот од фасадата на некогашната деловна зграда на трговското претпријатие „Солун“ (мурал од 1959 година) се сјаеше со сета своја убавина, а под него поминуваа, на одење кон гимназијата, ученички/матурантки облечени во црни кецељи. Прошетките по овој дел од градот до неодамна не ги забораваа и пензионерите, правејќи кругови од Кит-Го до аптеката, па пак назад, а по пат ќе ги продискутираа сите актуелности во градот и државата. Така се одеше и корзото - ќе стасаш до крајот на шеталиштето и пак назад. И шетањето беше така подолго во чекори, и муабетот со друштвото за шетање подолго траеше.

Фото: Центарот на Гевгелија во 60-те години од  XX век

Наспроти лежерноста на тоа време, кога улицата „Маршал Тито“ беше дење дозволена за сообраќај, а ноќе преполна со корзисти, денешната слика на овој проостор е друга: плочник, канделабри, клупи, урбана опрема, рекламни билборди и летни тераси на кафулиња кои се претворија низ времето, еве веќе неколку години наназад, во стален угостителски простор што го узурпира шеталиштето и ширината на погледот низ централната улица, позната како „Од станица до граница“.

Фото колажот ќе ве потсети и на стопанските промени на овој простор, од некогашната самопослуга на „Солун“ сега се сјае рекламата за новиот станар, банката „Silk Road“, а во долниот дел од зградата дограден е простор за „Македонски пошти“. Недостасува книжарницата „Култура“ која сега е книжарница „Ние-пром“, недостасува трафиката на „Тутун“ која сега е бутик, недостасува антенскиот столб на Радио Телевизија Гевгелија која по земјотресот од 1990 година продолжи да функционира во некогашните административни простории на ТП „Солун“, на горниот спрат над самопослугата.

Сонцето и денеска ја огреа Гевгелија. Можете да прошетате низ овој дел од градот и да се потсетите на промените настанати низ времето и општествено-економските трансформации, или едноставно низ фото колажот да ја доловите вистината за тоа дека сонцето во Гевгелија никогаш не недостасува.

Фото:  Минатото и сегашноста прелеани во една слика - Сончевината од далечните 60-ти години од XX век низ фото колаж прелеани со денешницата од втората декада на XXI век

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.