Топ Новости

Гевгелија - некогаш и сега

Недела, 03 Февруари 2019

Фото колаж од Гевгелија - 80 години фото историја 

 

 

Фото колаж за Гевгелија со приказ на централната градска улица со поглед од запад кон исток.

Амбиенталниот дел од познатата гевгелиска архитектура, комплексот дуќани, и уште пркосна на времето зградата на некогаш „Радио Гевгелија“ се од левиот дел на сликата. Тоа е архитектонскиот амбиент кој ги задржал своите контури на улицата „Маршал Тито“ во Гевгелија кое денеска има свој нов изглед и употребна намена, со по некое фасадно дотерување и комплекс времени тераси на угостителските објекти, кафиќи, слаткарницата.
Десниот дел од сликата се прелева во фотографски запис од сегашноста, направен во втората декада од 21 век.
Четирикатницата на северниот дел од улицата е уште тука, ама со нови фирми - салонот за бела техника „Бор Комерц“ кој од мината година е дислоциран, канделабрите се дел од модерниот урбан лик на шеталиштето во Гевгелија, клупите за починок на минувачите. Во центарот на сликата се издига горниот дел од комплексот наречен од гевгеличани „Лепа Брена“ заради белиот изглед на градбата и највисокот здание во центарот на градот.

Полната улица народ е од времето пред Втората Светска војна. На сликата десно се униформирани лица од тогашната административна управа на Гевгелија. Лево е господин во градско одело со бастун, а момчето е облечено во тогашниот модерен комплет кој наликува на морнарска униформа.
Гевгелиската улица од станица до граница беше поплочена со гранитни коцки, а од двете страни на улиците беа засадени дрвја црници кои секоја пролет се подкаструваа за оформување на нивните крошни.

Една улица, еден живот, една Гевгелија, прелеана низ 80 години фото историја.

 Фото колаж од Гевгелија - 80 години фото историја

Last modified on Недела, 03 Февруари 2019 - 20:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.