Топ Новости

Гевгелиски музичари

Недела, 10 Февруари 2019

Забавниот живот во 50-те години од XX век

 

 

Петчлен состав на гевгелиски музичари во летната бавча на Задругар,
Нивното дневно вежбање привлекува група млади момчиња кои со воодушевување ги следат тактовите на музичарите, зошто навечер на звуците од музичарите ќе има игранка. А, на игранката, можност да ја поканат на танц својата симпатија, скриениот мерак на душата.

Таков беше забавниот живот во 50-те години од XX век. Младите се забавуваа на игранки кои се организираа како во Гевгелија, така и по селата. Тоа беше место за средба, фаќање за рака за оро, танцување во пар. Искри од мераци, погледи, ишарети во живо, наместо денешните лајкувања на социјалните мрежи.

Во Гевгелија најпозната беше летната бавча на Задругар. Овде се организираа игранки, подоцна наречени „Сина ноќ“ - кога забавата имаше избор на најдобар танцувачки пар, или избор на убавица на вечерта. Буќет цвеќе, бомбоњера за убавицата, а титулата на убава мома во градот ќе ја носи цела младост, до венчавка.

Секоја сезона си имаше своја сина вечер, а подоцна и секоја летна бавча (онаа на ТП „Солун“, па на ЗИК „Винојуг“) организираше такви забави со избор на убавици, така што Гевгелија имаше многу убавици кои генерациите ги паметеа за свои.
Гевгелиското корзо подзастануваше на моментот на прогласувањето, а ако не је видеа убавицата со букет преку оградата од летната бавча, за неколку минути низ корзото ќе се раширеше веста за новата „лепотца“ во градот.

Врска на сето тоа случување беше музиката и оркестарот музичари кои магијата на едно време ја носеа со генерации и генерации после нив, во незаборав.

Фото: Гевгелиска музичка група на дневна проба пред вечерната игранка проследена од локални момци во обид да го научат тактот, да ја пребродат тремата пред да ја поканат девојката на танц - од 50-те години на XX век

 

Last modified on Понеделник, 11 Февруари 2019 - 00:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.