Езеро или пластика

Среда, 06 Март 2019

Со уметнички активизам против загадувањето на животната средина 

 

 

 

Ленд арт, насловен „Езеро или пластика“, а посветен на загадувањето со пластични шишиња на Дебарско езеро. Истиот е изработен на самиот негов брег, со намера да ја поттикне грижата на секој поединец против загадувањето на езерото.. 

Секоја година помеѓу 40 и 60 илјади пластични шишиња се слеваат во водите на Дебарското езеро. Овој проблем секогаш е актуелен напролет кога високите водостои на реките и потоците во Дебарско-реканскиот регион носат огромни количини пластичен отпад во езерскиот басен, велат од незивисната уметничка сцена.
Интервенцијата се наоѓа на брегот на Дебарското езеро во близина на селото Косоврасти. Ленд артот е со димензија 8 х 3 метри, и е изработен од камен и мешани материјали. 

Идејата на овој ленд арт е да укаже на потребата од регулирање на собирањето отпад и намалувањето на езерото, кое иако има квалитетна вода сепак е преполно со механички отпад каде доминираат пластичните шишиња и друг пловечки пластичен отпад, дополнуваат од независната сцена.
Ленд артот е дело на ликовниот уметник Адем Сулејманоски и е дел од серијата ленд артови со еколошка тематика кои авторот ќе ги работи оваа пролет во рамки на проектот „Лeнд арт и креативни акции врз оштетена инфраструктура“. Проектот е финансиски поддржан од Фондацијата Отворено општество – Македонија.

 

 

Last modified on Среда, 06 Март 2019 - 17:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.