Цветен пазар

Петок, 08 Март 2019

Меѓународниот ден на жената го врати Цветниот пазар во центарот на Гевгелија

 

 

Меѓународниот ден на жената го врати Цветниот пазар во центарот на Гевгелија, кај т.н. мал плоштад „Сава Михајлов“.
Веќе два дена овој простор изобилува од саксиско и резано цвеќе во сите бои, мириси и видови.
Цените се движат од 100 денари до 400 во зависност на видот на цвеќето, големината или бројноста и богатството на цветниот арамжман што на лице место ќе ви го подготват вредните раце на понудувачите.

8-ми Март е ден кога и мажите се присутни на цветниот пазар во намерата да израдуват со цветна честитка некоја од своите сакани и заслужни за внимание жени во животот - мајка, баба, сопруга, колешка и други вредни од животното опкружување.

Два дена Гевгелија празнува со цвеќињата наменети за жените.

Фото: Цветниот празничен пазар на платото пред споменикот Сава Михајлов -

По дислокацијата на Градскиот пазар кај месноста Караорман овој простор остана без вообичаената цветна понуда за минивачите во центарот на Гевгелија - Денеска беше празник за очи во чест на празникот на жената.

 

Last modified on Петок, 08 Март 2019 - 13:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.