Топ Новости

Меѓународниот ден на жената го врати Цветниот пазар во центарот на Гевгелија

 

 

Меѓународниот ден на жената го врати Цветниот пазар во центарот на Гевгелија, кај т.н. мал плоштад „Сава Михајлов“.
Веќе два дена овој простор изобилува од саксиско и резано цвеќе во сите бои, мириси и видови.
Цените се движат од 100 денари до 400 во зависност на видот на цвеќето, големината или бројноста и богатството на цветниот арамжман што на лице место ќе ви го подготват вредните раце на понудувачите.

8-ми Март е ден кога и мажите се присутни на цветниот пазар во намерата да израдуват со цветна честитка некоја од своите сакани и заслужни за внимание жени во животот - мајка, баба, сопруга, колешка и други вредни од животното опкружување.

Два дена Гевгелија празнува со цвеќињата наменети за жените.

Фото: Цветниот празничен пазар на платото пред споменикот Сава Михајлов -

По дислокацијата на Градскиот пазар кај месноста Караорман овој простор остана без вообичаената цветна понуда за минивачите во центарот на Гевгелија - Денеска беше празник за очи во чест на празникот на жената.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.