Цветен пазар

Петок, 08 Март 2019

Меѓународниот ден на жената го врати Цветниот пазар во центарот на Гевгелија

 

 

Меѓународниот ден на жената го врати Цветниот пазар во центарот на Гевгелија, кај т.н. мал плоштад „Сава Михајлов“.
Веќе два дена овој простор изобилува од саксиско и резано цвеќе во сите бои, мириси и видови.
Цените се движат од 100 денари до 400 во зависност на видот на цвеќето, големината или бројноста и богатството на цветниот арамжман што на лице место ќе ви го подготват вредните раце на понудувачите.

8-ми Март е ден кога и мажите се присутни на цветниот пазар во намерата да израдуват со цветна честитка некоја од своите сакани и заслужни за внимание жени во животот - мајка, баба, сопруга, колешка и други вредни од животното опкружување.

Два дена Гевгелија празнува со цвеќињата наменети за жените.

Фото: Цветниот празничен пазар на платото пред споменикот Сава Михајлов -

По дислокацијата на Градскиот пазар кај месноста Караорман овој простор остана без вообичаената цветна понуда за минивачите во центарот на Гевгелија - Денеска беше празник за очи во чест на празникот на жената.

 

Last modified on Петок, 08 Март 2019 - 13:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.