Априлијада 2019

Понеделник, 01 Април 2019

Манифестација на пролетта и шегата

 

 

Манифестација на пролетта и шегата „Априлијада 2019“ и годинава привлече голем број дечиња под маски и уште толку публика која уживаше во нивните креации и настапи со музички точки.

Пуканки, нинџи, ангелчиња, лего коцки, прашалници, пеперутки, мендовци и салати ... неизмерна е инвенцијата на креаторите и љубопитноста на децата да бидат некој измислен лик на овој шарен ден за очите во дослух со детската фантазија. Фото: Малиот плоштад кај фонтаната во центарот на Гевгелија беше полн со деца и пеперутки, па и такви кои се' уште не прелетале

Организатори на манифестацијта се Пионерскиот дом и Општина Гевгелија како покровител.

Фото: Манифестацијата на пролетта и шегата денеска привлече бројни дечиња, но и уште толку љубопитна публика која уживаше во нивните сценски настапи и парадирања низ центарот на Гевгелија

 

Last modified on Понеделник, 01 Април 2019 - 14:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.