Топ Новости

Манифестација на пролетта и шегата

 

 

Манифестација на пролетта и шегата „Априлијада 2019“ и годинава привлече голем број дечиња под маски и уште толку публика која уживаше во нивните креации и настапи со музички точки.

Пуканки, нинџи, ангелчиња, лего коцки, прашалници, пеперутки, мендовци и салати ... неизмерна е инвенцијата на креаторите и љубопитноста на децата да бидат некој измислен лик на овој шарен ден за очите во дослух со детската фантазија. Фото: Малиот плоштад кај фонтаната во центарот на Гевгелија беше полн со деца и пеперутки, па и такви кои се' уште не прелетале

Организатори на манифестацијта се Пионерскиот дом и Општина Гевгелија како покровител.

Фото: Манифестацијата на пролетта и шегата денеска привлече бројни дечиња, но и уште толку љубопитна публика која уживаше во нивните сценски настапи и парадирања низ центарот на Гевгелија

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.