Топ Новости

Концерт на „Бојмија“ за децата со посебни потреби

Вторник, 23 Април 2019

Хуманоста, не значи само дарување, туку и да направите некого среќни, да му предизвикате радост, да му ја вратите насмевката.

Членовите на ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија вчера приредија доброволен концерт наменет за штитениците на Центарот „Мајка Тереза“ каде на дневен престој се децата со посебни потреби од Општината.

Сцена за настапот беше дворот и игралиштетто на Центарот, а публика беа тамошните деца посетители на дневните програми за учење, анимација, забава и нивните ментори и волонтери.

Програмата сите ја проследија со возбуда и радост, а заврши со заедничко оро на децата играорци и децата штитеници. Објектовот ги улови и насмеаните лица на публиката, со кои „Бојмија“ докажува дека ја исполнила својата дневна мисија за ширење среќа и радост. На крајот од посетата членовите на Ансамблот беа запознаени со активностите на Центарот „Мајка Тереза“, работните простории, катчињата за едукација и забава и секојдневните програми кои ги обавуваат децата со посебни потреби во дневниот центар „Мајка Тереза“.

Дружбата заврши со желба за повторна посета на драгите гости од „Бојмија“.

 

 

Last modified on Вторник, 23 Април 2019 - 13:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.