Годишна изложба на дела од ликовната работилница за деца

Вторник, 18 Јуни 2019

Десетдневната летна ликовна работилница за деца која се изведуваше деновиве во просториите на Пионерскиот дом во Гевгелија утре финишира со групна годишна изложба на создадените дела од најмладите учесници на работилницата.

Работните сесии започнаа од 11 јуни и траеја се' до денеска секој работен ден од 10 до 12 часот, под професионалното око на уметникот Мирјана Масети.
Ги затекнавме денеска 20-та учесници на работилницата внесени во своите работни задачи, пред цртежите на кои работеа. Не беше важно колку е голем штафелајот, колку е мал листот за цртање, колку голема панделка имаат во косите, важна беше нивата посветеност во работата - наместо вообичаеното време за крајот на работилницата до 12 часот малите уметници денеска и после 12:30 ги доработуваа своите ликовни креации: сонцето, природата, цвеќињата, мрачната вселена... И, сите беа сериозно решени токму нивното дело утре да се најде на заедничката годишна изложба на локовната работилница за деца при Пионерскиот дом.

Ликовната работилница при Пионерскиот дом Гевгелија активно работи од декември 2015 година. Во текот на нејзиното работење забележуваме континуитет во работата што резултира со финални изложби на крајот од годишните квартали.

- „На оваа изложба се застапени детски цртежи од различни возрасти создадени во различни сликарски техники, се' со акцент на базично запознавање и совладување на ликовните елементи и принципи. Застапен е акварелот, температа, колажот, гвашот и неколку експериментални техники имајќи ја во предвид возраста на учесниците во изложбата“ вели менторот на работилницата уметникот Мирјана Крстева Масети.

Утре, четврток 19 јуни од 19 часот просторот на Пионерскиот дом е отворен за посетителите на годишната изложба на ликовните дела настанати од учесниците на ликовната работилница. Изложените трудови од детските раце таму ќе останат до крајот на месецот. Не заборавајте да ја посетите изложбата и да ги охрабрите овие настроени млади уметници.


Last modified on Вторник, 18 Јуни 2019 - 14:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

Францускиот сенат гласаше „ДА“ за членство на Македонија во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за

Повеќе

Шест добитници на 7-мо Ноемвриски награди за 2019, Александар Попов постхумно

Една награда за животно дело, две Златни плакети и три Сребрени плаќети е

Повеќе

МВР: Сузбиена организирана криминална група во криумчарење мигранти

Жители на Богородица, Ново Конско, Јосифово, Богданци, Селемлија, Марвинци

Повеќе

Фирми, граѓани, судии, адвокати од Гевгелија на црната листа на УЈП

На најновата листа на должници кон Управата за јавни пригоди, објавена на ВЕБ

Повеќе

Информативниот туристички центар во Гевгелија ќе стане и наплатен пункт за

По десет години тапкање во место и затворени врати на туристичкиот информативен

Повеќе

Богданчанец во пијана состојба, речеси до смрт претепал пријател

Основното Јавно обвинителство во Велес донело наредба за поведување на кривична

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.