Штрумфета или страшило - Скулптура на Меланија Трамп стана потсмев во јавноста

Недела, 07 Јули 2019

Севница е родното место на Меланија Трамп, првата дама на САД. Горди поради својата најпозната сограѓанка тие деновиве и' поставија скулптура од дрво во природна големина со познатиот син фустан што го носеше за време на инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп, нејзиниот сопруг, во 2017 година.

Скулптурата е проект на американскиот концептуален уметник Бред Дауни, а во нејзината природна големина беше изработена со моторна пила од локалниот занаетчија Алеш Зупевц. Но, наместо почести, новото обележје на градот Севница изнуди главно потсмев од јавноста, кои ја споредуваат со Штрумфета и страшило. Спомен скулптурата покрај синилото и контурите од лице, има кренато една рака горе во знак на поздрав, гест што го правеше Меланија кога ја отпоздравуваше публиката за време на инаугурацијата, а камерите ја ловеа со „намрштена“ фаца.

Малиот словенечки град Севница откако направи мед, вино, торта, салама, па дури и папучи во нејзина чест, сега ѝ крена и статуа на својата најпозната ќерка – првата дама на САД, Меланија Трамп, ама не се задоволни од резултатот и приемот од јаноста.

„Разбирам зошто луѓето мислат дека скулптурата не личи на неа. Јас мислам дека резултатот е апсолутно прекрасен“, изјави авторот на делото Дауни.

Тој вели дека го избрал локалниот мајсор Зупевц да ја направи скулптурата откако дознал дека е роден иста година и во иста болница како Меланија Трамп.

Астрологија, дрводелство и уметност... Кој да го разбере тој спој како израз на почести.


Last modified on Недела, 07 Јули 2019 - 11:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

Во сабота без струја Гевгелија и 11 населени места


Поради работа на реконструкција и модернизирање на електродистрибутивната мрежа

Повеќе

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа

Повеќе

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.