Топ Новости

Смоквијада со концерт на Хари Мата Хари во Гевгелија

Вторник, 30 Јули 2019

Евровизискиот претставник на Босна и Херцеговина за 2006 и балканска музичка ѕвезда со децениски стаж на сцената Хари Мата Хари годинава ќе гостува со свој концерт на манифестацијата „Смоквијада“ во Гевгелија.

Традиционалниот фестивал на смоквата годинава се одржува по 13-ти пат. Секогаш главно место на манифестацијата е варењето слатко од зрели смокви кое е посебен специјалитет на гевгелиските домаќинки. Ова е класика која останува, а новитет на програмската манифестација и збогатувањето на содржините со четиридневни настани, но и посебен музички концерт за посетителите на манифестацијата.

Хари Варошановиќ ќе настапи на 31 август на сцената која ќе биде поставена на Ракометното игралиште во Гевгелија, простор секогаш резервиран за настаните на гевгелиската „Смоквијада“.

Варењето слатко од смокви ќе се одржи еден ден порано на 30 август на истиот простор, во тревнатиот дел со ќумбиња на дрва што е дел од амбиенталната слика за овој сладок домашен кулинарски ритуал.
Почетокот на манифестацијата е на 29 август со организирана дегустација на производи од зрели смокви и забава наменета за младите „Смоквијада на зајдисонце“.

Најважниот дел - прогласувањето на победниците е предвидено за 1 септември кога ќе биде одржано и предавање за „Нутритивните вредности на смоквата“ за нејзините хранливи и лековити вредности.

Со концертот на Хари Мата Хари и Гевгелија се впишува во градовите кои организираат настапи на балкански музички ѕвезди за пополнување на летната културна понуда во градот.
Last modified on Вторник, 30 Јули 2019 - 14:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.