Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Новогодишен концерт на ООМУ „Васо Карајанов“ Гевгелија

Сабота, 21 Декември 2019

Со целовечерен концерт на музичка програма во четвртокот и балетски настап на учениците од Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ од Гевгелија, во петокот, неделава се одбележаа 41 година музичка и 25 години балетска дејност на училиштето.

Децениите музичка образовна дејност и сценските балетски настапи беа изведени од учениците на училиштето поддржани од своите наставници по музика, балет, хорските настапи, групните сценски изведби.

Новогодишниот концерт на училиштето е традиционален настан преку кој учениците ги презентираат своите музички наобразби, секој горд на својот напредок, некои првпат изведуваат самостојни сценски точки, а годинава продолжи да се негува и хорскиот и оркестарскиот состав кои ја почестија публиката со заедничка новогодишна изведба.

Сузана Стефанова, директорката на училиштето и самата некогашен ученик во ООМУ „Васо Карајанов“ со години е дел од музичкиот живот во Гевгелија и затоа со годините на своето искуство стекнато во училиштето и музичката академија, со право забележува дека Гевгелија има таленти кои заслужуваат да го добијат соодветното музичко образование за да се развијат како уметници, а со тоа и да придонесуваат во збогатувањето на културниот живот во нашата средина.
Таа ги пофали напорите на 50-та ученици изведувачи на самостојните и групни музички изведби и ги охрабри да продолжат и понатаму во нивните музички стремежи.

Новогодишниот сценски подарок за сребрениот јубилеј од своето постоење синоќа го испорачаа пред гевгеличани и учениците од балетскиот оддел на училиштето. Разиграни и насмеани, со ведрина и сценска умешност која ја научиле со долгите часови вежбање тие им приредија убави свечени моменти на сценско задоволство пред својата позната и драга семејна публика и гевгелиските миленици на културни новитети.

Благодарноста за новогодишната музичко-балетска концертна претстава на сите учесници, учениците од ООМУ публиката им ја искажа со искрени аплаузи на задоволство.

 

Last modified on Сабота, 21 Декември 2019 - 05:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.