Топ Новости

Новогодишен концерт на ООМУ „Васо Карајанов“ Гевгелија

Сабота, 21 Декември 2019

Со целовечерен концерт на музичка програма во четвртокот и балетски настап на учениците од Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ од Гевгелија, во петокот, неделава се одбележаа 41 година музичка и 25 години балетска дејност на училиштето.

Децениите музичка образовна дејност и сценските балетски настапи беа изведени од учениците на училиштето поддржани од своите наставници по музика, балет, хорските настапи, групните сценски изведби.

Новогодишниот концерт на училиштето е традиционален настан преку кој учениците ги презентираат своите музички наобразби, секој горд на својот напредок, некои првпат изведуваат самостојни сценски точки, а годинава продолжи да се негува и хорскиот и оркестарскиот состав кои ја почестија публиката со заедничка новогодишна изведба.

Сузана Стефанова, директорката на училиштето и самата некогашен ученик во ООМУ „Васо Карајанов“ со години е дел од музичкиот живот во Гевгелија и затоа со годините на своето искуство стекнато во училиштето и музичката академија, со право забележува дека Гевгелија има таленти кои заслужуваат да го добијат соодветното музичко образование за да се развијат како уметници, а со тоа и да придонесуваат во збогатувањето на културниот живот во нашата средина.
Таа ги пофали напорите на 50-та ученици изведувачи на самостојните и групни музички изведби и ги охрабри да продолжат и понатаму во нивните музички стремежи.

Новогодишниот сценски подарок за сребрениот јубилеј од своето постоење синоќа го испорачаа пред гевгеличани и учениците од балетскиот оддел на училиштето. Разиграни и насмеани, со ведрина и сценска умешност која ја научиле со долгите часови вежбање тие им приредија убави свечени моменти на сценско задоволство пред својата позната и драга семејна публика и гевгелиските миленици на културни новитети.

Благодарноста за новогодишната музичко-балетска концертна претстава на сите учесници, учениците од ООМУ публиката им ја искажа со искрени аплаузи на задоволство.

 

Last modified on Сабота, 21 Декември 2019 - 05:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.