Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Медена земја вечерва во Гевгелија

Понеделник, 03 Февруари 2020

Трета филмска проекција во Гевгелија на документарниот филм „Медена земја“, најнаградуваниот македонски филм и годинешниот македонски кандидат за „Оскар“.
На една недела пред официјалното доделување на престижните филмски оскари македонскиот кандидат кој предизвика бура од реакции, возбуда и чувства на престиж деновиве се прикажува низ државата, а вечерва ќе гостува пред гевгелиската публика.

Место- Народен театар, почеток 20 часот, вечерва 03.02.2020 година. Задоволството ќе ве чини 100,- денари.

„Медена земја“ со победа во три категории на почетокот на годинава триумфираше на престижниот филмски фестивал „Санденс“. Филмот е во трка за најдобар документарец на Европските филмски награди, а досега има освоено 20 меѓународни награди. Позитивни рецензии за филмот објавија сите водечки светски медиуми како „Њујорк тајмс“ (The New York Times), „Лос Анџелес Тајмс“ (Los Angeles Times), „Њујоркер“ (The New Yorker), „Венити фер“ (Vanity Fair), и други.

Познатата актерка Сара Џесика Паркер на својот инстаграм профил напиша: „Медена земја“ е неверојатна, визуелено зачудувачка, епска а сепак интимна приказна за пчеларката Атиџе Муратова. Жена која нема никогаш да ја заборавам!“
Холивудската актерка истакна дека филмот е еден од најдобрите номинирани за „Оскар“!
Филмот освен во кино салите низ Македонија, деновиве се прикажува и во САД, Велика Британија и Ирска.

Синопсис: „Земи половина од медот, половина остави за пчелите.“

По ова правило за баланс со природата се води Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Но, кога во нејзиното соседство ќе се досели номадско семејство-пчелари, таа се соочува со сериозен предизвик, да ги спаси пчелите и да ја зачува природната рамнотежа на земјата.
Ако еден го прекрши правилото, сите ја плаќаат цената!

Подгответе се за животна реалност во траење од 85 минути.
Режисери на делото се Љубо Стефанов и Тамара Котевска, сниматели и кинематографи се  Фејми Даут и Самир Љума.  Продуцент и монтажер: Атанас Георгиев, а музичката подлога е од групата „Фолтин“. Во филмот настапуваат реални ликови од местото Бекирлија, Свети Николско, тамошни жители кои во филмот го живеат својот живот, а документаристите само го снимат нивното секојдневие, тоа се: Атиџе Муратова, последната одгледувачка на мед од диви пчели во природата, нејзината болна мајка Назифе Муратова, соседите  Хусеин Сам, Љутвие Сам, Музафер Сан и останатите деца од семејството Сам.
Филмот е наменет за сите возрасни категории, со порака дека е потребен баланс во животот помеѓу човекот и природата.


Last modified on Понеделник, 03 Февруари 2020 - 17:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.