Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Културата во Гевгелија со буџетска поддршка од 4.000.000 денари за 2020

Вторник, 04 Февруари 2020

Според Програмата за развој на културата за 2020 година што ја донесе Советот на Општина Гевгелија, проектите на организаторите на културни настани во Општината ќе бидат поддржани со средства од локалниот буџет во износ од 4.000.000 денари.

Триесет и седум здруженија на граѓани, културно уметнички друштва и установи ќе добијат дотации кои се движат од 10.000 до 550.000 денари.

Од долгогодишните културни креатори и афирматоори на културните вредности на општината во Програмата за култура за 2020 година се најдоа: КУД „Танец“ Миравци со одобрени буџетски финансии од 150.000 денари, КУД „Бојмиа„ од Гевгелија (170.000 дена.), КУД „Негорци“ од Негорци (150.000 ден.), КУД „Браќа Толеви“ Прдејци (100.000 ден.), ЗГ „Тера“ Гевгелија (300.000 ден.), ЗГ „Дон Кихот“ (50.000 ден.), Градски мешан хор „Гортинија“ (180.000 ден.), КУД „Распеани гевгеличани“ (40.000 ден.).

Меѓу организаторите на специфичните творби и творештва се и општинските установи од областа на културата чии наменските проекти се финасирани со следните износи: Пионерски дом „Јосип Броз Тито“ Гевгелија за седум програмски потфати добива средства во износ од 150.000 денари, ООМУ „Васо Карајанов“ (40.000 ден.), Дом на културата Гевгелија (150.000 ден.), ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“ (80.000 ден.), активности на Народен театар Гевгелија (550.000 ден.).

Меѓу понудувачите на културни проекти за 2020 година се и 12 индивидуални културни работници, поети, музичари, ликовни уметници креатори на самостојни проекти кои за организација на истите ќе бидат поддржани со програмата за култура во износи од 10.000, 30.000 до 80.000 денари, во зависност од обемноста на проектот. Меѓу нив е м-р Глигор Гелебешев, организатор на Меѓународниот натпревар за млади пијанисти, Стефан Марковски за превод и KDP објава на романот „Еретички писма или наоѓајќи го небото што сјае црвено“ на англиски јззик, Апостол Митров - Ацо за аудио и видео запис на песната „Ода за Гевгелија“.

Значаен дел на средства се одвоени за одбележување на Спасовден (700.000 ден.), а 365.000 денари остануваа за „други активности“ од општ културен интерес за Општината.

На огласот за финансиска поддршка на културни проекти од интерес за Општината годинава се јавиле 54 апликанти, одобрени се 37, а 17 се одбиени заради непотполна документација, или несогласување со критериумите во конкурсот (за 13 се наведени причините за одбивање на апликацијата, а другите 4 не се ниту спомнати во Програмата). Тоа значи растечки интерес кај културните креатори за финансиска поддршка на своите проекти од буџетот на Општината.

Програмските залагања за помагање на културата во рамките на Општина Гевгелија се присутни во работата на локалната самоуправа веќе 12 години по ред, на задоволство на организаторите и секако локалната публика како консумент на настаните и странската публика која ги следи гостувањата на општинските културни креатори при посета на културни фестивали во странство.

За реализација на програмата е надлежен градоначалникот на општината, а корисниците на средства се задолжени за своите остварувања да поднесат извештај пред Советот на општината.


Last modified on Вторник, 04 Февруари 2020 - 10:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.