Спасовден годинава со он лајн културна програма за гевгеличани

Петок, 22 Мај 2020

Чествувањето на Спасовден, од дамнина познат како гевгелиски панаѓур за заштитникот на градот „Свети Спас“, кое стана востановена културна традиционална програма на Општина Гевгелија, годинава поради корона кризата и траењето на вонредната состојба ќе се организира во он лајн издание.

Организатор на културните збиднувања распоредени во тродневни чествувања на Спасовден е Домот на културата „Македонија“- Гевгелија, под покровителство на Општина Гевгелија. Место на културните програми кои за публиката ќе бидат достапни на интернет и Youtube каналот на организаторот и на Општина Гевгелија, е терасата и дворниот простор на Народниот Театар во Гевгелија. Овде ќе се изведуваат концерти и ликовни изложби по следниот редослед:

Почетниот настан е во вторник (26 мај) со концерт на дуото Ангови, со почеток во 20 часот. Следниот ден (27 мај) во 19 часот ќе биде отворена ликовната изложба од изведената ликовна колонија на 17 членови на Друштвото на ликовни уметници од Гевгелија. Истата ќе биде достапна пред публиката во дворот на Народниот Тетатар во Гевгелија секој работен ден до 5 јуни во терминот од 10 до 14 часот. Истиот ден средата, културната програма ќе продолжи со концерт на гевгелиската група „Панта Реи“.
Во четврток, 28 мај, 2020 година, на денот „Свети Спас“, прославата на заштитникот на градот Гевгелија ќе заврши со музички концерт на гевгелиската музичка група „Леге артист“.

Поради пандемијата од Корона вирусот, сите културни настани ќе се организираат според наложените мерки за заштита и спречување на ширењето на Корона вирусот на Владата на РСМ и Општинскиот штаб за заштита и спасување.
ОШЗС на Гевгелија на својата денешна седница одобри организирање на онлајн- концертите без публика, предвидени во програмата за одбележување на Спасовден 2020 на Домот на културата во Гевгелија, а беше заклучено барањето за организирање на „Спасовденската културна програма“ со нивното одобрување да биде доставено и до Главниот координативен кризен штаб на РСМ.

Големите и масовни настани, оркестарски настапи, гостувања на Културно-уметнички друштва од општината регионот, особено песнопејната „Распеана чаршија“ позната по бројност на изведувачи и големиот број гевгеличани кои ги следат настаните оваа година поради истите анти-корона мерки ќе изостане.


Last modified on Петок, 22 Мај 2020 - 17:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Дојран посетителите добија бесплатни заштитни маски!

Викенд посетеноста во Дојран достигна размери блиски на летната туристичка

Повеќе

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.