Топ Новости

Зголемени социјални примања за семејството Рујковски од Миравци

Петок, 26 Јули 2019

Новиот Закон за социјала донесе нова надеж и поголема социјална помош за семејството Рујковски од Миравци. Двајцата невработени родители на четири малолетни деца од кои две со посебни потреби, со новата социјална политика на Владата преку Министерството за труд и социјала добиваат двојно поголема социјална помош, односно гарантирана минимална помош.

Дополнително, примаат детски и образовни додатоци и посебен додаток за Татјана (мајката која е со оштетен вид) и двете деца кои се исто така со оштетен вид.

Со подобрувањето на семејните примања по пат на социјална помош и додатоци за децата и додаток за инвалидноста семејството добива поголеми шанси за нормален социјален старт. Како невработени им следува и поддршка за преквалификација и вработување.
- „Грижата за подобри услови во семејствата со малолетни деца е грижа за секое дете да има еднаква шанса за подобро детство, подобар развој и старт во животот“, велат од Министерството за труд и социјала.

Семејството Рујковски деновиве лично го посети министерката на МТСП Мила Царовска која им донираше лупи за подобро да читаат децата со оштетен вид и им ја укажа сета помош од Министерството кое по закон му следува на ова шесточлено семејство од нашиот крај.

Last modified on Петок, 26 Јули 2019 - 02:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.