Топ Новости

Општина Гевгелија ќе стипендира студенти по медицина

Петок, 30 Август 2019

Со одлука на Советот на општина Гевгелија за одвојување средства за талентирани студенти по медицина од тековната студуска година 2019/2020 Општина Гевгелија ќе стипендира пет (5) талентирани студенти жители на општина Гевгелија кои се запишани на Медицинските факултети во РСМ.
Висината на стипендијата ќе изнесува 6.000 денари месечно, а ќе бидат одвоени од посебна ставка на Буџетот на Општината. Начинот на доделување е определен по пат на јавен конкурс што ќе го распише Комисијата за образование, култура спорт при Советот на општина Гевгелија.

Овој потег на стимулирање на студенти од областа на медицината е еден од начините општината да се справи со недостаток на кадри за обавување на здравствената дејност, лекари и специјалисти. Поради тоа Општата Болница Гевгелија беше принудена да ангажира медицински кадар од други медицински центри во земјата кои наплаќаат огромни суми за дневници, сместување, одвоен живот што им го плаќа установата. А, недостатокот од посебни специјалистички области кои се одраз на погрешната кадрова политика во Општа Болница изминатите години наназад, истата остана со специјалисти пред пензија без обезбеден специјализант кој ќе ја пополни работата во соодветната специјалистичка област, како инфективното одделение, кожното одделение, гинекологија, неонатологија, детското одделение и т.н.

Денеска донесената одлука ќе стапи во сила со денот на објавувањето во Службениот гласник на Општината и по истата Комисијата за образование ќе може да постапува.

Предлог-одлуката за стипендирање на студенти по медицина од Гевгелија до Советот на општината на разгледување и усвојување ја достави советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а за истата гласаа едногласно сите советници од локалниот општински Совет.


Last modified on Петок, 30 Август 2019 - 19:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.