Се укинуваат квотите за лекови на рецепт во цела држава

Понеделник, 30 Септември 2019

Од утре (1 октомври) се укинуват квотите за лекови на рецепт во аптеките ширум целата држава. Со оваа мерка, го решаваме деценискиот проблем. Граѓаните ќе имаат достапни лекови во кој било период од месецот“ изјавија денеска од Министерството за здравство.
Министерот Венко Филипче заедно со Премиерот Зоран Заев и директорите на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев и Орхан Рамадани, одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за реформата за укинување на квотите за лекови на рецепт на територија на целата држава.

- „Од 1 октомври граѓаните на Република Северна Македонија ќе имаат достапни лекови во кој било период од месецот. Со укинувањето на квотите, лековите се достапни за пациентите во секое време. Го зајакнуваме македонскиот здравствен систем и воведуваме вистински мерки во интерес на пациентите. Со достапни лекови во секое време, како и воведување на нови лекови, вработувања, зголемени плати и дежурства на здравствените работници, со подобрување на условите во јавните здравствени установи, како и максимална грижа за пациентите го враќаме достоинството во јавното здравство, за задоволни пациенти и задоволни здравствени работници“, потенцираше министерот Филипче.

- „Во месец август почна првата фаза од укинувањето на квотите во аптеките во Охрид, Ресен, Струга, Дојран и Гевгелија. Граѓаните на овие туристички места имаат редовен пристап до лекови во текот на целиот месец. Тие повеќе немаат страв дека може да останат без потребниот лек. Нивната терапија е обезбедена и секој пациент е снабден со лекови согласно нивните реални медицински потреби, без да прават залихи на лекови во нивните домови. По укинувањето на квотите во туристичките места, од утре следува целосното укинување во аптеките низ државата. Пациентите ќе имаат достапни лекови во секое време“ истакна на пресот министерот Филипче.

Last modified on Понеделник, 30 Септември 2019 - 16:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.