Министерот за здравство со гевгелиските пензионери

Понеделник, 07 Октомври 2019

Здружението на пензионери-Гевгелија ја поздравија мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт во аптеките низ целата држава. Тие денеска имаа работна средба во просториите на Здружението на пензионерите со првиот човек на здравството во државата, Министерот Венко Филипче. Тој ги извести за мерката „укинување на квотите за лекови“ при што, отсега, граѓаните во кое било време имаат лекови. Тој им посочи дека во сржта на функционирањето на Министсрството за здравство е акцентот на пациентите како главент фокус во здравствениот систем.
- „Обезбедивме квалитетни здравствени услуги и лекови согласно потребите на граѓаните“ нагласи министерот.

На средбата, тој ги информираше пензионерите дека денеска е отворено новото одделение за акутни состојби во ЈЗУ „Психијатриска Болница“ Негорци. Во фаза е подобрување и на условите во Општата болница со проширена дејност Гевгелија, психијатријата, лабораторијата, аптеката и сите специјалистички одделенија во Болницата.

- „Минатата година воведовме бесплатна вакцинација против сезонски грип за лица над 65-годишна возраст со просечна пензија и пензија под просечната како и лица без пензија. Оваа мерка се воведе првпат како пилот, а на овој начин се заштитени од грип и компликации најранливите групи стари лица, кај кои има и најчести компликации“ посочи министерот пред гевгелиските пензионери на денешната средба во Гевгелија.
Инаку, годинава вакцинацијата од грип ќе биде бесплатна за сите пензионери над 65 годишна возраст, за децата до 5 години, за труднците и за медицинските лица кои се дел од здравствениот систем и во директен контакт со пациентите.

Претходно, министерот за здравство Венко Филипче прошета низ аптеките во Гевгелија. Во разговор со аптекарките и затечените лица во аптеката на лице место се информираше како тече мерката со укинувањето на квотите за лекови на рецепт. - „Граѓаните во секое време ја подигнуваат својата терапија и повеќе не стравуваат дека можат да останат без потребниот лек. Тие се снабдени со лекови во текот на целиот месец“, констатира министерот од посетата низ гевгелиските аптеки.

Last modified on Понеделник, 07 Октомври 2019 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.