ВИДЕО: Гевгелија добива апарат за рентген и компјутерски томограф

Вторник, 08 Октомври 2019

Министерот за здравство Венко Филипче синоќа пријатно ги изненади гевгеличани со најавата за проширување на позитивната листа за лекови на рецепт и надминување на долгата процедура на одобрување од бројни и гломазни комисии, како и најавата за нови современи апарати за дијагностицирање во Општа Болница Гевгелија. „Здравството напредува и се гради и опремува со модерна апаратура во Гевгелија, констатира тој.
Со изградба на новото Акутно одделение во Психијатриска Болница Негорци, реновирањето на психијатриското одделение, лабораторијата, аптеката и чекалните во ЈЗУ „Општа Болница“ во Гевгелија, а од пред некој месец и сите специјалистички амбуланти, здравствениот систем во Гевгелија се подобрува.
Упатени се на специјализација тројца лекари, се плаќа работата на специјализантите, со плаќаат трошоците за нивна специјализација, ги стимулираме да учат и да напредуваат и да одлучат да останат да работат во нашата земја. Од е октомври ја зголемуваме и капитацијата за матичните лекари која ќе се пресметува наредниот месец за следувањето по капитација по глава на жител на секој матичен лекар во Општината, согласно договорите со ФЗОМ.

Ова синоќа пред гевгеличани го потенцираше министерот за здравство Венко Филипче. Аплаузите ги доби за најавата дека Гевгелија добива апарат за рентген и компјутерски томограф, и не мора болните за оваа стручна анализа да патуваат до Струмица или друг Здравствен центар во државата.
- „На прав пат сме да го зајакнеме здравствениот систем“, потенцираше министерот Филипче.

Last modified on Вторник, 08 Октомври 2019 - 19:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.