Топ Новости

Пикот на болеста се очекува за еден месец и околу 2.000 заболени од корона

Вторник, 17 Март 2020

Соработката со Кинеските епидемиолози и оние од Италија и споделените искуства е она што Македонија го осознава во справувањето со светската наезда на вирусот корона.
Денеска на прес конференција Министерот за здравство Венко Филипче, на прашање од новинар „кога се очекува пикот на болеста“ (највисокото ниво на раширеност), најави дека се очекува пикот на ширењето на корона вирусот во Македонија да биде за еден месец почнувајќи од денеска. При тоа се очекува бројката на заболени да достигне околу 2.000 лица, истакна министерот Филипче.

Со оглед на тоа што во Македонија на располагање во јавните здравствени установи има 120 респиратори за дишење, 80 во приватните болници, 100 се во тек на набавка, а се очекуват да пристигнат и 200 апарати за дишење од Кина, Македонија не би имала здравствени капацитети да одговори со грижа кон сите илјадници заболени доколку состојбата им се комплицира и биде потребно да се подвргнат на апарати за вештачко дишење.
Затоа и понатаму се апелира: граѓаните да се придржуваат на мерките за изволација дома, да не излегуваат непотребно, да не се собираат на јавен простор, темелно и често да мијат раце, при кашлање и кивање да користат шамивче или да го сторат тоа во свиткан лакт, да не одат на посети кај познати и роднини, да го почитуваат упатството за изолација во овој период.
Поради претстојните верски празници и закажани литургии и верски обреди, министерот најави дека ако верските објекти не се придржуваат кон забраните и мерките на Владата, можно е Кооперативниот штаб да и предложи на Владата и други построги мерки и забрани кон верските објекти.

Last modified on Вторник, 17 Март 2020 - 18:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.