Топ Новости

Нови 12 случаи на корона и трет ден пад на бројот на дневно заболени во државата

Вторник, 24 Март 2020

Кривата на заболување од корона во државата е во благ пораст. Денеска од само 8,8% за разлика од вчера кога порастот изнесуваше 17,2%, или завчера кога имавме највисок дневен пораст на заболени од корона од 33,33%
Сите превземени мерки на Владата по укажување на Комисијата за заразни болести и Координативниот штаб за справување со короната го посакуваа ваквиот благ тренд на ширењето на короната, од која ќе треба време за да ја сузбиеме и ставиме под контрола на медицината и имунизираме населението со вакцина која светот е во подготовка да ја стави во масовна употреба после сите клинички тестирања.

Последниот извештај за изминатите 24 часа доаѓа од министерот за здравство Венко Филипче кој наведува дека: „Во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови ново заболени има во Скопје (7 нови случаи) и Куманово (5 нови пациенти со корона). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12:00 часот изнесува 148 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во седум градови во државата и тоа:
- Скопје (88)
- Дебар (40)
- Куманово (8)
- Штип (7)
- Кавадарци (2)
- Охрид (2)
- Гостивар (1)

Досега во Македонија има само еден комплетно излечен случај на заболен и два смртни случаи како последица на корона вирусот.
Мерките на изолација, „седи дома“, полициски час, затварање на школите, угостителите, аеродромите, граничните премини ... не дозволуват масовно ширење на вирусот и колабирање на здравствениот систем во државата. 


Last modified on Вторник, 24 Март 2020 - 13:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.