Топ Новости

Тест за корона - Јави се по телефон на матичен лекар

Среда, 25 Март 2020

Ако имате симптоми типични за коронавирусот, како што се сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, јавете се по телефон кај вашиот матичен лекар.
Не одете во ординација, чувајте го вашето и здравјето на другите!
#ЗаштитиСе

Ова го порача министерот за здравство Венко Филипче, како одлука на Комисијата за заштита од заразни болести.
Во државата е присутна локална трансмисија (пренесување) на вирусот од носители на истиот кои и самите не знаат дека го имат. За да не се заразуват цели ординации кои ги посетуваат стотици луѓе во текот на само еден работен ден секој СОМНИТЕЛЕН дека има знаци, симптоми на вирусот корона, треба да се јави на матичниот лекар, без да оди во ординација и телефонски, ако има потврда на симптомите, ќе му биде закажен термин за тестирање на корона. Toa го вршат епидемиолози во Центарот за јавно здравје во Гевгелија.

Last modified on Среда, 25 Март 2020 - 13:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.