Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Дневниот рекорд на короната - регистрирани 196 новозаразени

Сабота, 13 Јуни 2020

Според последниот извештај на Институтот за јавно здравје бројот на новозаболени со вирусот корона, во последните 24 часа, изнесува 196 лица на извршени 1.213 тетирања.
Најголем број од новозаболените (90) се од Скопје, Тетово (45), Куманово (17), Охрид (11), Гостивар и Струга имат по 8 новозаболени, Штип (5), , Битола (4), Ресен и Пехчево по 2-ца новозаболени, а во Прилеп, Велес, Крва Паланка и Свети Николе по еден нов регистриран случај на ковид-19.

Бројката на оздравени пациенти од Ковид-19 изнесува 11 за ова денонокие, а бројот на починати е осум пациенти, од кои четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.895, бројката на оздравени пациенти е 1.705, на починати е 179, а во моментов бројот на активни случаи е 2.011.

Досега во државата се направени вкупно 42.262 тестирања на ковид -19. Статистиката вели дека 9,2% од тестираните лица се покажале како позитивни. Денеска, во 110 ден од корона епидемијата во земјата вирусот го испишува својот дневен рекорд со 196 новозаболени за 24 часа, осум починати и 2.011 активни случаи на ковид-19.Last modified on Сабота, 13 Јуни 2020 - 19:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.