Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Гевгелија денеска со 6 новозаболени од корона вирус

Сабота, 18 Јули 2020

Најновиот извештај на Институтот за јавно здравје што го проследи до Министерството за здравство и до јавноста вели дека во последните 24 часа на направени 1.700 тестирања, регистрирани се 241 нови случаи на ковид-19.

Денес Гевгелија го живее 145 ден од почетокот на корона кризата во земјата и ГевгелијаНет како портал кој ги следи спстојбите во општина Гевгелија и регионот известуваме дека во извештајот се регистрирани и шест нови случаи на корона позитивни на подрачјето на општина Гевгелија. Досега на подрачјето на општината се регистрирани вкупно 16 заболени од почетокот на епидемијата, 9 оздравени и се водеше еден активен, кој со притвор заврши во државен карантин надвор од Гевгелија.
ИЈЗ не известува дали сите 6 лица се со место на живеење од Гевгелија, или се од други општини и населенни места под чија здравствена надлежност припаѓа Центарот за јавно здравје Гевгелија, а ги опслужува и општините Богданци, Дојран и Валандово.

Инаку, најголемиот дел од новозаболените се повторно во Скопје 73, во Штип 60, во Тетово 31, Гостивар 14, Куманово 10, КОчани 8, Гевгелија повторуваме 6 нови случаи на корона заболени, Прилеп и Свети Николе по 5 нови корона случаи, Струмица 4; Битола, Крива Паланка, Струга и Радовиш имаат по 3 новозаболени; Охрид, Демир Хисар и Кичево по 2 нови случаи, и уште шест општини: Дебар , Велес, Крушево, Пробиштип, Виница и Кратово по 1
новорегистриран случај на корона заболени, односно ковид-19.

ИЈЗ известува дека во ова денонокие починати се 8 лица, по двајца пациенти од Скопје, Тетово и Струга, еден пациент од Гостивар и еден од Струмица.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравени лица и тоа во општините: Скопје 40, во Ресен 7 и по еден оздравен во општините Битола, Пробиштип, Демир Хисар и Кичево.

Досега во земјата се направени вкупно 84.916 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.026, бројката на оздравени пациенти е 4.727, на починати е 414, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.885 лица.

 

Last modified on Сабота, 18 Јули 2020 - 19:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.