Новите 3-ца корона позитивни распоредени на корона мапата на МК - по еден случај во Гевгелија, Богданци и Дојран

Понеделник, 27 Јули 2020

Корона мапата на Македонија денеска со територијален распоред на тројцата новозаболени со ковид-19 евидентирани во вчерашниот извештај на ИЈЗ: по еден корона позитивен случај има во Гевгелија, еден во Богданци и еден во Дојран.

Со тоа конечната слика на југот од државата каде има здравствена надлежност на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија, (општините Гевгелија, Богданци и Дојран) во 150 ден од корона епидемијата во земјава е со статус 22 вкупно заразени со корона во регионот на трите општини. Од тоа 12 во Гевгелија (10 излечени), 3 во Богданци (1 излекуван) и 7 мина во Дојран. Остануваат и понатаму да се водат како активни случаи на заболени од ковид -19 во Гевгелија 2 лица, 2-ца од Богданци и сите до сега 7 регистрирани во општина Дојран.

Засега Гевгелија и југот на државата каде е под надлежност ЦЈЗ-  ПЕ Гевгелија НЕМА ниту еден смртен случај. Сите заболени 22 се со лесна симптоматска слика и болеста ја поминуваат (како и 10 мината излекувани исто така) во домашен третман со постојан контакт со матичниот лекар кој ги следи симптомите и потребите на болните.

Навремено откриените заболени и нивните контакти од епидемиолошката анкета се пресудни во навременото изолирање и потребно лекување заради сречување на ширењето на корона вирусот, што е иманентен став на здравствените работници, а пред се Центарот за јавно здравје Гевгелија каде се изведуваат земањата на брисеви за корона-тест, и матичните лекари кои според симптомите на своите пациенти и анкетниот лист ги упатуваат сомнителните случаи на корона-тестирање.

Поради тоа, на последнат седница на Општинската Комисија за безбедност и заштита при Општина Гевгелија, од страна на претставници на ОВР Гевгелија беше побарано Општинскиот штаб да се обрати до Главниот кризен штаб за електронско проследување на донесените решенија за самоизолација од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат заради навремена контрола. На овој начин секојдневната контрола на изолираните ќе биде моментална од денот на донесување на решението, без да се чека хартиена преписка меѓу ДЗСИ и МВР и можност позитивните неколку дена непознати и непријавени во ОВР Гевгелија да се „рашетуваат“ низ градот и околината.

Југот на Македонија со 22 случаи на корона, а Македонија во петмесечната корона криза испиша вкупно досега 10.213 заразени. Бројката на оздравени пациенти е 5.564, на починати е 466, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.183 лица од кои 11 на крајниот југ (2 во Гевгелија, 2 во Богданци и 7 во Дојран).

Фото галерија - Состојба со Ковид-19 во Македонија по општини:
- Слика 1 - активни случаи на ковид-19
- Слика 2 - Вкупно заразени случаи со ковид-19
- Слика 3 - Вкупно излекувани по општини
- Слика 4 - смртни случаи со ковид-19


Last modified on Понеделник, 27 Јули 2020 - 20:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.