Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Гевгелија со тројца новозаразени и еден оздравен од коронавирус

Четврток, 10 Септември 2020

Осумдесет заразени со коронавирус на подрачјето на здравствена надлежност на ЦЈЗ Гевгелија е денешниот извештај кој доаѓа од Институтот за јавно здравје - Скопје.
Дневниот биланс е тројца новозаразени од вирусот корона во Гевгелија и еден оздравен.

Новата корона слика за Гевгелија е: 34 активни случаи, 62-от заразен од почетокот на епидемијата до сега, 30 оздравени.

Во последните 24 часа се направени 1.410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на ковид-19 на ниво на држава. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пациент, меѓу кои и еден од Гевгелија.

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Прилеп (63 и 83г) и еден пациент од Струга (60г).


Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.414, бројката на оздравени пациенти е 12.896, на починати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.881.

За Гевгелија ова е 20ти корона извештај во текот на летото во секој од нив со евидентиран позитивен случај. Ширењето на епидемиолошката карта е поради летните одмори, патувањето во странство и дружењата на младите без дистанца, оценуваат од ЦЈЗ Гевгелија, поради што укажуваат на потребата од придржување на мерките против ширењето на коронавирусот во општината.

 

Last modified on Четврток, 10 Септември 2020 - 20:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.