Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Уште еден оздравен од корона во Гевгелија

Вторник, 15 Септември 2020

Последните податоци добиени од ИЈЗ - Скопје веат дека од 1.404 тестирања на пациенти сомнителни на корона, или од епидемиолошките анкети на веќе заболените, за изминатите 24 часа, денеска се утврдени нови 98 позитивни случаи на корона во државата.

Нема нови случаи за Гевгелија.
Од досега евидентираните заразени и болни на ковид 19 на ниво на држава се утврдени 104 оздравени пациенти, од кои еден оздравен е од Гевгелија.

Денешната Корона состојба за Гевгелија е 34 активни лица. Активни се 11 лица во Богданци и 1 во општина Дојран.
Од почетокот на епидемијата трите општини од југот Гевгелија, Богданци и Дојран испишуваат на корона мапата на Македонија 89 заболени до сега, што претставува подрачје на здравствена надлежност на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија. Од вкупниот број 8 лица се жители на општина Дојран, 14 на општина Богданци, 12 се странски државјани на работа и престој во Гевгелија, односно вкупно 67 заразени од коронавирус се на подрачјето на општина Гевгелија (односно 55 жители на општина Гевгелија).

Во ивештајот на ИЈЗ стои дека тешката средба со коронавирусот со смртни компликации во изминатото денонокие завршила кај 9 лица. Починати се пациент од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г).

COVID-19 т.е новиот корона вирус, е инфективна болест која што предизвикува симптоми слични на грип: треска, кашлица, задишаност, а понекогаш и стомачни проблеми. Вирусот беше непознат до епидемија во Вухан (Wuhan), Кина во декември 2019.

Во светот вирусот корона досега зарази 29,3 милиони лица. Најголем број од заразените по држави се во САД 6,5 милиони жители, следува Индија со 4,9 милиони па Индија со 4,3 заразени од коронавирус. Во светот од компликации со ковид -19 досега починале 930.028 лица од светската популација.


Last modified on Вторник, 15 Септември 2020 - 19:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.