Топ Новости

Грипот под контрола во Гевгелија, два смртни случаи во Македонија

Петок, 08 Февруари 2019

Во Гевгелија евидентирани 28 лица заболени од сезонски грип, а на ниво на државата до сезоната 2028/2019 евидентрани се 4.125 заболени

 

 

Петата недела од сезоната на грип во државата се евидентирани 1.252 пациенти заболени од грип. Од нив во Гевгелиската Болница евидентирани се и се лечат 28 пациенти.
Иако ова не е загрижувачка бројка на заболени, симптоматично е што 21 од нив се евидентирани како заболени од грип во текот на месец јануари, а седуммина се водат како болни од декември минатата година.

Во подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија, која е подружница на ЦЈЗ од Велес се' уште трае инунизацијата од грип по пат на вакцини кои се достапни за пацинтите.

Од возрасната слика на сега заболените се гледа дека на удар на вирусот се училишната и работно активната возраст од 15 до 64 години, кои ги има евидентирано 20 на број пациенти. Четворица заболени се на возраст од 5-14 години, тројца се постари од 64 години, а само едно е бебе со наполнети 4 месеци. Тоа укажува дека вирусот ги напаѓа сите возрасти и треба да се превземат мерки на претпазливост, да се пие витамин Ц за имунитет, да се мијат раце после контакт со болни лица, да се избегнува престој во затворени простории каде има присуство на повеќе луѓе.


Од Институтот за јавно здравје денеска соопштија дека грипот во државата однесе два живота- една девојка и едно пет годишно девојче, а остануваат еидентирани 1.252 заболени од сезонскиот грип.
Се очекува пораст на активноста на вирусот и достигнување на пик на сезоната на грип во текот на следните недели, се наведува во извештајот од ИЈЗ од Скопје.
Во сезоната 2018/2019 вкупниот број на заболени од грип изнесува 4.125. Споредено со истиот период од минатата сезона кога беа регистрирани 5.479 случаи, постои намалување на вкупниот број на пријавени случаи за 24,7 отсто, велат од ИЈЗ.

 

Last modified on Петок, 08 Февруари 2019 - 15:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.