Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Повратете ја енергијата на телото

Среда, 03 Април 2019

Лесни секојдневни три постапки ќе ве закрепнат и повратат желбата за активност и уживање во радостите на животот

 

 

Кога сте обврзани да ги завршите сите задачи, но немате сила или желба, обидете со овие три магични потези!

Понекогаш ни се случува да се чувствуваме без желба и празно. На тоа може да влијаат различни животни фактори, а понекогаш и банални работи како лошото време или недостаток на сон. Вратете ја енергијата на едноставен начин и направете го животот подобар.

Пијте многу вода

Обидете се да пиете колку што е можно повеќе вода секој ден. Д-р Алисон Кол открила дека за женското здравје несоодветниот внес на течности во телото е главен виновник за чувство на замор и мрзеливост. Ако е полесно за вас, заменете одредена количина на вода со природни чаеви или незасладена лимонада.

Комбинирајте протеини и јаглени хидрати

За најдобар енергетски поттик во истиот оброк, конзумирајте протеини и јаглени хидрати. Се разбира, бидете сигурни да биде што поздрава хранаta која ја конзумирате, како овошје, зеленчук, интегрален ориз, месо и житарици од цело зрно.

Прошетајте

Ако чувствувате чувство на замор и ако немате желба, одморете се 10 минути и прошетајте низ куќата, дворот или канцеларијата. Наместо телефон, со себе земете шише со вода и обидете се да го освежите вашето тело и на неколку минути да го одморите мозокот.

Пробајте ги трите чекори за ослободување од лажниот потиштен умор. Организмот ќе ви биде благодарен. 

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.