Топ Новости

Светски ден на здравството

Недела, 07 Април 2019

Недостаток на здравствен специјалистички кадар е обележје на годината во Општа Болница Гевгелија

 

 

Недостаток на здравствен специјалистички кадар е обележје на годината во Општа Болница Гевгелија.

Со припојувањето на Болницата со Здравниот дом се доби нов правен субјект ЈЗУ „Општа Болница Гевгелија со проширена надлежност“ но бројот на докторски, стручен медицински и специјалистички кадар остана ист, а дејноста на надлежност проширена.
Тоа значи дека постојните кадрови ресурси во Болницата го даваат својот максимум, а потребите на пациентите се секојдневни, од хроничната терапија, до редовните прегледи, па и до состојби на зголемен број заболувања од грип и епидемија од морбили.

Стручниот тим на гевгелиската болница засилена со здравствената услуга што ја даваат матичните доктори од приватните здравствени установи допринесоа општина Гевгелија и регионот што е под надлежност на Болница Гевгелија успешно да се справат со овие предизвици (грипот и морбилите) и да нема последици по здравјето на граѓаните.

Недостатокот од специјалистички кадар е постар проблем „фабрикуван“ од претходните години, зошто специјалистичките кадри се создаваат со специјалистички студии, на кои со години раководството на болницата гледало небрежно, или штедливо на средства. Така деновиве фалат специјалисти педијатри, па во детското одделение дејноста ја обавува лекар специјалист од приватна здравствена установа, во гинекологија нема тим за изведување породувања па младите мајки се упатуваат на породување во други здравствени установи. По смртта на инфектологот д-р Ѓеорги Петков (несреќниот негов поход на Монт Еверест каде и почина) Болницата остана и без стручњак инфектолог. Недостасуваат невролози, хирурзи, анестезиолози, дерматолози.

На последната 25 седница на Советот на општина Гевгелија ЈЗУ „Општа Болница Гевгелија“ информираше за состојбата со здравствената заштита на населението во Општината и состојбата со здравствениот кадар. Во истата е најавено дека се очекува завршување на специјалистичките студии на двајца специјализанти педијатри со што Одделот за детски болести би се комплетирал со двајца специјалисти, а веќе постоечкиот специјалист би останал во Службата за превентивна здравствена заштита на предучилишна и училишна возраст (вакцинации).

За секторот гинекологија и акушерство Болницата ги известува во Информацијата советниците од гевгелиската локална самоуправа дека склучила спогодба за превземање на медицински персонал од Клиничката болница во Штип за создавање законски услови за изведување породувања во гевгелиската Болница.
Од ЈЗУ „Општа Болница“ Гевгелија најавуваат и „враќање“ од специјалистички студии на еден специјалист по општа хирургија и еден невролог со што здравствената заштита во овие два оддела од болницата би требало да се подобрат во однос на достапноста на лекарската помош кон граѓаните, пациенти.

 

 

Last modified on Недела, 07 Април 2019 - 14:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.