Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Светски ден на здравството

Недела, 07 Април 2019

Недостаток на здравствен специјалистички кадар е обележје на годината во Општа Болница Гевгелија

 

 

Недостаток на здравствен специјалистички кадар е обележје на годината во Општа Болница Гевгелија.

Со припојувањето на Болницата со Здравниот дом се доби нов правен субјект ЈЗУ „Општа Болница Гевгелија со проширена надлежност“ но бројот на докторски, стручен медицински и специјалистички кадар остана ист, а дејноста на надлежност проширена.
Тоа значи дека постојните кадрови ресурси во Болницата го даваат својот максимум, а потребите на пациентите се секојдневни, од хроничната терапија, до редовните прегледи, па и до состојби на зголемен број заболувања од грип и епидемија од морбили.

Стручниот тим на гевгелиската болница засилена со здравствената услуга што ја даваат матичните доктори од приватните здравствени установи допринесоа општина Гевгелија и регионот што е под надлежност на Болница Гевгелија успешно да се справат со овие предизвици (грипот и морбилите) и да нема последици по здравјето на граѓаните.

Недостатокот од специјалистички кадар е постар проблем „фабрикуван“ од претходните години, зошто специјалистичките кадри се создаваат со специјалистички студии, на кои со години раководството на болницата гледало небрежно, или штедливо на средства. Така деновиве фалат специјалисти педијатри, па во детското одделение дејноста ја обавува лекар специјалист од приватна здравствена установа, во гинекологија нема тим за изведување породувања па младите мајки се упатуваат на породување во други здравствени установи. По смртта на инфектологот д-р Ѓеорги Петков (несреќниот негов поход на Монт Еверест каде и почина) Болницата остана и без стручњак инфектолог. Недостасуваат невролози, хирурзи, анестезиолози, дерматолози.

На последната 25 седница на Советот на општина Гевгелија ЈЗУ „Општа Болница Гевгелија“ информираше за состојбата со здравствената заштита на населението во Општината и состојбата со здравствениот кадар. Во истата е најавено дека се очекува завршување на специјалистичките студии на двајца специјализанти педијатри со што Одделот за детски болести би се комплетирал со двајца специјалисти, а веќе постоечкиот специјалист би останал во Службата за превентивна здравствена заштита на предучилишна и училишна возраст (вакцинации).

За секторот гинекологија и акушерство Болницата ги известува во Информацијата советниците од гевгелиската локална самоуправа дека склучила спогодба за превземање на медицински персонал од Клиничката болница во Штип за создавање законски услови за изведување породувања во гевгелиската Болница.
Од ЈЗУ „Општа Болница“ Гевгелија најавуваат и „враќање“ од специјалистички студии на еден специјалист по општа хирургија и еден невролог со што здравствената заштита во овие два оддела од болницата би требало да се подобрат во однос на достапноста на лекарската помош кон граѓаните, пациенти.

 

 

Last modified on Недела, 07 Април 2019 - 14:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.