Топ Новости

Диња - овошје кое помага за хидратација и диета на телото

Недела, 23 Јуни 2019

Дињата како плод е присутен на нашите трпези летото. И со право, бидејќи овој плод има многу вода, помага за хидратација и диета на телото. Поради нискиот процент на шеќер од само 5,5 одсто, дињата е погодно овошје за засладување и разладување.

Позната е како храна уште пред 4000 години. Денска нутриционистите ги откриваат нејзините корисни својства за хидратација на телото, за чистење на бубрезите, за антиканцерогените својства.

Плодот на дињата содржи 95% вода, 1% белковини, 5,5% шеќери, 1 грам растителни влакна, лимонска киселина, етерични масла. Од витамини содржи многу каротин (2000 милиграми), витамини од групата Б и витамин Ц, a од минерали богата е со калиум, фосфор, магнезиум и други.

Својата портокалово-жолтеникава боја, дињата ја добива од бета-каротенот, кој е моќен антиоксидант. Бета каротинот помага во борбата против ракот, а според некои последни истражувања се користи и во лечење на други типови на малигни болести. Затоа, дињата се смета дека е и антиканцерогено овошје.
Таа го забрзува варењето, па може да допринесе до брзо празнење на цревата, па дури и до дијареа. Препорачливо е ако имате проблем со стомакот да ја избегнувате, или да јадете по малку диња неколку пати на ден.
Доколку имате чувствителен стомак бидете умерени во јадењето диња, бидејќи може да делува раздразливо.

Како да избереме сочна диња? Дали само по изгледот, или по звукот на тропањето како кога проверуваме зрела лубеница. Искусните одгледувачи и познавачи на дињата велат дека пресуден е изгледот.
Еве неколку совети како да изберете сочна и блага диња: Сочната диња сјае, има силен мирис, златна боја и мрежички на неа. Исто така, дињата, колку е потешка, толку е посочна и побогата.

 

Last modified on Недела, 23 Јуни 2019 - 12:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

Свети Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи

Повеќе

Расте листата на должници кон УЈП

Фирми во стечај, но и спортски клубови меѓу најголемите неплаќачи на данок во

Повеќе

Закон за откуп на работен стаж - мирно до пензија!

Сите оние кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради

Повеќе

Македонија го ратификуваше договорот за членство во НАТО

Денеска Собранието на РСМ со 114 гласови „ЗА“ го ратификуваше договорот за

Повеќе

Гевгелија повторно град со пливачки базен

На предлог на Агенцијата на млади и спорт Владата на РСМ донесе програма за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.