Топ Новости

Се укинуваат квотите на лековите во аптеките, лековите подостапни до граѓаните

Вторник, 06 Август 2019

Од денеска низ аптеките во Гевгелија, Дојран и туристичките места Охрид, Струга и Ресен започнува да се реализира постапката за укинување на месечните квоти за лековите во аптеките. Тоа вчера го најави министерот за здравство, а денеска го потврди пратеничка од СДСМ, најавувајќи дека со тоа лековите ќе станат подостапни за граѓаните.

На истава тема се огласи и генералниот секретар на СДСМ, со дополнување дека пристапот до лековите ќе биде како и до сега, со рецепт на пациентот, или со достава преку некој негов близок. Во изјавата генсекот Љупчо Николовски вели:

„Денес од Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија започна укинувањето на квотите на аптеките. Укинувањето за цела Македонија ќе се реализира до октомври“, соопшти генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски.
Тој додаде дека „Секој издаден лек на рецепт во тек на целиот месец ќе биде покриен од здравствениот фонд. Нема турканици, чекање и паника за недостиг на лекови. Начинот на издавање на лековите останува непроменет. Пациентите кои не се во можност лично поради здравствени причини, како и досега ќе ги подигнат лековите преку своите блиски“, додава Николовски.

Last modified on Вторник, 06 Август 2019 - 15:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ: Зголемувањето на пензите реалност со СДСМ

Претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав

Повеќе

Гевгелија на меѓународна конференција за бегалците во Шпанија

Гевгелиски искуства од бегалската криза минатата недела беа пренесени на 5-та

Повеќе

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.