Топ Новости

Се укинуваат квотите на лековите во аптеките, лековите подостапни до граѓаните

Вторник, 06 Август 2019

Од денеска низ аптеките во Гевгелија, Дојран и туристичките места Охрид, Струга и Ресен започнува да се реализира постапката за укинување на месечните квоти за лековите во аптеките. Тоа вчера го најави министерот за здравство, а денеска го потврди пратеничка од СДСМ, најавувајќи дека со тоа лековите ќе станат подостапни за граѓаните.

На истава тема се огласи и генералниот секретар на СДСМ, со дополнување дека пристапот до лековите ќе биде како и до сега, со рецепт на пациентот, или со достава преку некој негов близок. Во изјавата генсекот Љупчо Николовски вели:

„Денес од Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија започна укинувањето на квотите на аптеките. Укинувањето за цела Македонија ќе се реализира до октомври“, соопшти генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски.
Тој додаде дека „Секој издаден лек на рецепт во тек на целиот месец ќе биде покриен од здравствениот фонд. Нема турканици, чекање и паника за недостиг на лекови. Начинот на издавање на лековите останува непроменет. Пациентите кои не се во можност лично поради здравствени причини, како и досега ќе ги подигнат лековите преку своите блиски“, додава Николовски.

Last modified on Вторник, 06 Август 2019 - 15:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.