Топ Новости

Научници успеале клетките од рак на дојка да ги претворат во масни клетки

Петок, 16 Август 2019

Истражувачи успеале да „прелажат“ клетки од рак на дојка да се претворат во масни клетки, со што се спречило нивното понатамошно ширење. За да го изведат тоа, тимот истражувачи користел патека која ја имаат метастазирачките канцерогени клетки.

Кога ќе си го пресечеме прстот или кога органите растат во фетусот, епителните клетки се претвораат во вид на матични клетки наречени мезенхим (ембрионално врзивно ткиво од кое настануваат сите други врзивни и потпорни ткива) и потоа се реформираат во било какви клетки кои на телото му се потребни.

Овој процес e наречен епително-мезенхимна транзиција (ЕМТ) и веќе подолго време е познато дека канцерите ја користат оваа патека, како и спротивната (МЕТ – мезенхимно-епителна транзиција), за да се шират низ телото и метастазираат.

Истражувањето било спроведено врз глувци на кои им била имплантирана агресивна форма на човечки рак на дојка, па потоа биле третирани со лек за дијабетичари, росиглитазон, и третман за канцер, траметиниб. Благодарение на овие лекови, кога канцерогените клетки користат една од двете транзициски патеки, наместо да се шират тие се претвораат во масни клетки, во процес наречен адипогенеза.

Иако не сите канцерогени клетки го прават тоа, оние кои минуваат низ адипогенезата не се враќаат во нивната првобитна форма.

Причината за тоа е што траметинибот го подобрува транзицискиот процес на клетките (од канцерогени во матични) и ја зголемува конверзијата на тие матични во масни клетки.

Росиглитазонот е помалку важен лек, но во комбинација со траметинибот ја помага конверзијата во масни клетки. И двата лека се веќе одобрени од FDA, што би требало да го олесни одобрувањето на овој нов третман за да клинички се испробува врз луѓе.

 

Last modified on Петок, 16 Август 2019 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ: Зголемувањето на пензите реалност со СДСМ

Претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав

Повеќе

Гевгелија на меѓународна конференција за бегалците во Шпанија

Гевгелиски искуства од бегалската криза минатата недела беа пренесени на 5-та

Повеќе

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.