Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Приватните лекари и фармацевти од југот со едночасовен протест пред ФЗОМ ПЕ Гевгелија

Среда, 11 Септември 2019

Приватните матични лекари од Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово, сите членки на Здружението на приватните лекари на Македонија денеска со едночасовен претест пред просториите на ФЗОМ го искажаа своето незадоволство од последното соопштение на ФЗОМ од 5-ти септември 2019 во кое се налага враќање на амбулантскиот дневник како начин за евиденција на пациентите.

- „Како лекари имаме обемна административна работа со користење на електронска евиденција на пациентите, електронски дневник, електронско закажување на „Мој термин“, Електронски систем за издавање на рецепти. Новиот начин на евиденција на пациенти кој го наметнува ФЗОМ со пишување на „Амбулантски дневник“ во хартиена форма и евиденција на рецептите во „Здравствената книшка“ на пациентите е само ново оптеретување за нас лекарите. Наместо да се насочиме кон квалитет на здравствената услуга за пациентите, кои ги нудиме во нашите здравствени установи, сега ќе треба поголемиот дел од работното време да го потрошиме во административна работа и рачно пишување што го наметнува Фондот“ реагираат лекарите од четирите јужни општини од државата.

Тие се обратија со писмена РЕАКЦИЈА до Подрачната единица на ФЗОМ во Гевгелија потпишана од членките на ЗПЛРМ за неприфаќањето ретроградната мерка која ја налагаат од Фондот.

- „Пишувањето на амбулантскиот дневник во хартиена форма и здравствената книшка е застарен метод и враќање 6 години назад откако тој е исфрлен од употреба со тогашните реформи на здравството. Веќе 60 одсто од пациентите немаат здравствени легитимации и доаѓаат кај матичните лекари без никаков идентификационен документ, знаејќи дека постојат во електронската евиденција на пациентите кај одбраниот матичен лекар. Во нашите амбуланти имаме беспрекорна електронска евиденција како и индивидуален здравствен картон кој го пополнуваме за секој пациент со сите детали за неговата здравствена состојба. Враќањето на хартиената евиденција и наложувањето лекарите да се вратат на работа по старо, за нас значи уназадување на работата, обременување со административни постапки, а тоа значи повеќе чекање за пациентите.
Ние приватните матични лекари од четирите општини од југот на државата, членки на Здружението на приватните лекари на Македонија не сакаме да работиме на штета на квалитетот на здравствената услуга која им ја должиме на пациентите и сме против воведувањето, односно враќањето на ретроградниот „амбулантски дневник“. Нас ни’ треба времето за пациентите. Враќање назад не прифаќаме“, децидни се во своите барања лекарите.

Освен реакциите, денеска на овој заеднички јавен протест, сите лекари - членови на Здружението на приватни лекари на Македонија од Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово ги потсетија надлежните на своите безусловни БАРАЊА:

1. Повлекување на ретроградниот хартиен амбулантски дневник;
2. Повлекување на намерата за евиденција на издадените рецепти во здравствената книшка на пациентот
3. Задржување на електронската евиденија на работа со пациентите.
1. Покачување на БОДОТ за пациент, и
2. Не прифаќање на високата казнена политика која оди и до 100% од месечниот износ на капитацијата.

Бараме од ФЗОМ да ги прифати нашите барања кои доаѓаат од нас како директни вршители на дејноста, кои се во секојдневен контакт со пациентите, а тие го заслужуваат нашето време на пружење здравствена помош, а не хартијата“, порачуваат лекарите до раководните челници од ФЗОМ.

На протестот се придружија и фармацевтите од Гевгелија, како директно засегната страна со барањето на ФЗОМ при издавањето на лекови по рецепт да се врши идентификација на носителот на рецепт со лична карта или пасош. Присутните од името на својата фела најостро се спротивставија на таквата здравствена политика која им налага на работното место да „изиграваат“ полицајци и да ги легитимираат граѓаните кои носат рецепт.
- „Кај нас како фармацевти задолжителна е легитимацијата кај нарколептиците. Тоа е по закон. Како сега ни налагаат да трошиме време да ги идентификуваме пациентите со ЛК и пасош, наместо нашето работно време да го користиме за услуга за објаснување на лекот, дејството на лекот и слично. Ова не е во прилог на фармацијата, ниту во прилог на пациентите“, беа изрични присутните фармацевти на денешниот протест.

Тројца претставници на Здружението на приватни лекари од Гевгелија и Богданци во текот на траењето на протестот доставија писмена реакција со своите Барања до ФЗОМ ПЕ Гевгелија. Од таму се вратија со објаснување дека во текот на денот пристигнал меил од ФЗОМ Скопје во кое се вели дека мерката за проверка на пациентите кои подигат рецепт во аптека со Лична карта или пасош ќе започне со примена од 1 октомври 2019, а за здравствениот хартиен дневник воопшто не станува збор, што значи се исфрла како опција за работа.

Приватните лекари ова го сватија како своја победа и разумност на надлежните од ФЗОМ да ги слушат професионалните реакции од здравствените работници кои се директно во контакт со пациентите, примателите на нивните услуги, кои бараат квалитет и здравје, а не писмени оптеретувања.

Додека траеше протестот на два пати падна малтер од фасадата на ФЗОМ. Лекарите реагираа до мајсторот кој работеше на вториот кат од зградата дали е ова опструкција на надлежните кон нивниот протест, кога го оставиле да работи над нивните глави. Мајсторите по извесно време дојдоа да им се извинат на 22-мината лекари и фармацевти од денешниот протест во Гевгелија, за несаканата постапка од нивната работа.

 

Last modified on Среда, 11 Септември 2019 - 15:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.