Протест против насилството врз белите мантили одржан во Гевгелија

Среда, 18 Септември 2019

Докторите од Општа Болница Гевгелија заедно со колегите од Здружението на приватните матични лекари кои работат во Гевгелија, придружувани од медицинските сестри и медицинскиот персонал денеска точно напладне, во кругот на Болницата, одржаа полчасовен протест со прекин на работата под мотото „Стоп за насилството врз здравствените работници“.

На овој начин тие се придружија кон иницијативата на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари кои повикаа на протест пред Клинички Центар во Скопје, во знак на јавно искажување на незадоволство од последните случаи на вербално и физичко насилство врз доктори и медицински персонал додека тие ја обавуваат својата работа спасувајќи животи и помагајќи за здравјето на пациентите.

Протестот следуваше по неодамнешните напади на лекари и медицински персонал во болницата „Свети Наум Охридски“ во Скопје, во Поликлиниката Драчево, а напади имаше и во Тетово и во Кавадарци.

На оваа иницијатива искажана уште минатата недела се огласи и министерот за здравство Венко Филипче кој изјави дека го поддржува протестот и дека ќе биде дел од истиот. Поддршка на протестот најавија и Синдикатот на Клинички центар, како и членови на здруженија на здравствени работници.

Денеска во кругот, паркот на Болницата Гевгелија белите и зелените мантили од сите одделенија на болницата заедно се солидаризираа со општата слика на деградација на професијата лекар и работник во здравството, соочувајќи се со случаи на вербални закани, за среќа без физички последици врз здравствениот персонал.
- „Заради таквиот третман на професијата ни' се случува тоа што ни' се случува - заминување на младите лекари од Македонија, одбирајќи да работат во подобри услови дадени за обавување на професијата во друга странска земја, а ние „кубуриме“ со медицински персонал“, изјавија дел од присутните лекари.

- „Болницата во Гевгелија има обезбедување од 07 до 15 часот и 24 часовна патролна служба од ангажирано обезбедување. Досега немаме случај на физички инциденти и физичко насилство, но не би сакале да го има. Затоа, на овој начин искажуваме потреба да се врати дигнитетот и односот кон здравствените работници од страна на пациентите, оние за кои ние работиме“, изјави директорот на Општа Болница Гевгелија, Митко Крџев.

Додека траеше протестот немаше итни повици и никој од пациентите не беше оставен без здравствена нега во болничките одделенија и амбуланти.


Last modified on Среда, 18 Септември 2019 - 14:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.