Бесплатни вакцини за сите пензионери, трудници и деца до 5 години

Среда, 02 Октомври 2019

Со одлука на Владата од август годинава вакцинацијата на ризичните групи граѓани е бесплатна. Тоа денеска го потврдуваат од Институтот за јавно здравје кои ги најавуваат подготовките за старт на инунизацијата на граѓаните пред претстојната сезона на грип. Вакцините ќе бидат бесплатни за сите граѓани над 65 годишна возраст, за трудниците и за децата до 5 годишна возраст. Исто така имунизацијата ќе биде задолжителна и за медицинските работници.

Надлежните преку донација обезбедиле 10.000 дози за медицински лица кои се први на удар на вирусот.

– „Од две причини е важно да бидат имунизирани. Прво да се заштитат себеси од заразата и второ да не бидат причина за ширење на вирусот“, вели Владимир Микиќ епидемиолог во Институтот за јавно здравје на РСМ.

Годинава нема да има ограничувања со висината на пензијата и вакцините ќе бидат бесплатни за сите лица постари од 65 години. За заштита од грип нема да плаќаат и трудници, деца до 5 годишна возраст, хронично болни и пациенти на геријатрија. Во тек е тендерот во Министерството за здравство за набавка на 28.000 вакцини за оваа категорија на граѓани. Освен бесплатните, Центрите за јавно здравје ќе набават и 21.000 комерцијални вакцини за сите кои сакаат да се заштитат од грип и за тоа ќе треба да ја платат цената на вакцината.

Епидемиолозите очекуваат имунизацијата да започне на почетокот на идниот месец. Претходната сезона заврши со околу 22.000 заболени и 29 смртни случаи. „Ниту еден од починатите не беше вакциниран против грип. Грипот знае да даде сериозни и тешки компликации и затоа имунизацијата е најдобрата превентива“, вели Микиќ.

 

Last modified on Среда, 02 Октомври 2019 - 20:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.